Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Raciborzu chcą edukować i zapobiegać cyfrowemu wykluczeniu

Facebook Twitter

Magistrat proponuje mieszkańcom udział w projekcie "Raciborz IT". Jego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób po 25. roku życia poprzez warsztaty szkoleniowe. Wśród tematów - bankowość elektroniczna, kontrola rodzicielska w internecie, a nawet rolnictwo w sieci.

Fot. raciborz.pl

Warsztaty obejmują 3 cykle czterogodzinnych spotkań. Każdy uczestnik po szkoleniu otrzyma certyfikat potwierdzający zdobyte kompetencje. W ramach projektu przeszkolonych ma zostać przynajmniej 267 osób. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Komputer jest tym urządzeniem, które chyba w największym stopniu określa kształt ostatnich trzech dekad. Dzięki temu urządzeniu czynności, które jeszcze wczoraj wydawały się czasochłonne i stanowiły wyzwanie dnia codziennego, dzisiaj stają się kwestią chwili. Zakupy, wizyta w banku, załatwienie sprawy w urzędzie wymagają od nas dzisiaj jedynie dostępu do klawiatury i monitora lub wręcz jedynie kliknięcia w niewielką matrycę telefonu, który można schować do kieszeni. Globalna gospodarka w dużej mierze oparta jest dzisiaj na wynalazku procesora. Pieniądze w tradycyjnej postaci banknotów w dalszym ciągu są symbolem bogactwa, ale ich wartość chyba bardziej określają rzędy zer i jedynek przepływające pomiędzy największymi instytucjami finansowymi na świecie. Prowadzenie szerszej działalności gospodarczej bez promocji w sieci wydaje się być skazane na niepowodzenie.

Dlatego tak ważna jest edukacja i walka z wykluczeniem cyfrowym. Umiejętność płynnego poruszania się w sieci w znacznym stopniu determinuje nasze możliwości na rynku pracy, a nawet kształt naszych relacji w życiu codziennym, czego doskonałym przykładem są media społecznościowe. Urząd Miasta Racibórz mając właśnie te kwestie na względzie realizuje wraz z Instytutem Roździeńskiego projekt „Raciborz IT”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022