Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wchodzisz do wody na własną odpowiedzialność!

Facebook Twitter

Upalna pogoda już od kilku tygodni zachęca, by wybrać się nad rzekę czy staw i tam zażywać przyjemnej ochłody. Bezpieczeństwo nad wodą to kwestia nie tylko wypoczywających, ale i ratowników. A co z bezpieczeństwem sanitarnym?

W Radiu 90 pytamy dzisiaj, czy jakość wody, do której wchodzimy spełnia normy? Codziennie, wiele osób w okresie letnim wybiera się w Beskidy, by skorzystać z plaż nad Wisłą, czy Brennicą. Czy ktoś kontroluje stan tych wód? Okazuje się, że nie! – W całym powiecie cieszyńskim jest tylko jedno miejsce, kąpielisko w Zebrzydowicach, kontrolowane przez Sanepid – mówi dyrektor tej instytucji w Cieszynie, Piotr Przewdzing.

Na terenie naszego powiatu, miejscem kontrolnym jest miejsce służące do okazjonalnej kąpieli, czyli słynny nasz staw. Tylko to miejsce jest w tej chwili pod kontrolą Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Cieszynie.

Radio 90: Jesteście zobligowani do sprawdzania czystości tej wody?

Jeżeli jest to kąpielisko, czy miejsce okazjonalne wykorzystywana do kąpieli to wtedy takie miejsca są pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej i zarówno stacja sanitarna i epidemiologiczna, jak i organizator kąpieliska są zobowiązane do zapewnienia odpowiedniej jakości wody. Mamy tą wodę w takim miejscu, kontrolujemy, sprawdzamy przez okres trwania tego kąpieliska.

W przypadku kąpieliska, jego organizator powinien sporządzić harmonogram badania wody. Sam Sanepid przeprowadza badanie przed rozpoczęciem działalności i w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie skażenia wody.

Jakby było jakieś podejrzenie, że ta woda może być niebezpieczna dla osób, które z niej korzystają wykonujemy badania tej wody, jeżeli jest odpowiednia to kąpielisko jest nadal otwarte, natomiast w przypadku, gdy wyniki badania nie spełniają odpowiednich norm, no to wtedy wydajemy decyzję o zamknięciu kąpieliska do momentu, aż wyniki wody osiągnąć odpowiedniego parametru.

Radio 90: Takie tabliczki, czy kartki z informacjami, parametrami tej wody, powinny być w miejscach, gdzie wiele osób może to zobaczyć.

Zawieszenie takiej informacji, odpowiedzialny jest organizator danego kąpieliska.

W 2011 roku zmieniło się prawo i Sanepid zaprzestał sam, z urzędu kontrolować wody w rzekach i miejscach okazjonalnie przeznaczonych do kąpieli. Teraz czyni to tylko na wytyczonych akwenach. Kąpiel w innych miejscach jest na własne ryzyko.

W takich przypadkach korzystanie z uroków zimnej wody, nie tylko w rzekach ale i stawach, czy jeziorach, które są tutaj na terenie powiatu cieszyńskiego, raczej jest na własną odpowiedzialność. Jeżeli nie jest to kąpielisko, czy miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli to takie miejsce nie podlega nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Przed nami długi weekend, uważajmy nad wodą!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022