Widowisko irlandzkie „Beltaine&Glendalough”
Przyjdź, poczuj porywającą muzykę, pulsujące rytmy, urzekające układy taneczne. To wszystko już w niedzielę (9.03.) w Domu Kultury w Chwałowicach. To zderzenie irlandzkiej i bretońskiej muzyki oraz irlandzkiego tańca na żywo.
Całość oparta jest na tradycyjnej muzyce celtyckiej ubranej jednak we współczesne brzmienia i aranżacje. Tradycja, nowoczesne brzmienia, efektowny taniec na żywo, instrumenty charakterystyczne zarówno dla muzyki irlandzkiej, bretońskiej, ale także, co ciekawe – hiszpańskiej i indyjskiej – to mieszanka, która tworzy wyjątkowe i niezapomniane widowisko.
Początek widowiska o 18.00.
BELTAINE – to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Swoje brzmienie osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia tradycyjnej muzyki celtyckiej z muzyką współczesną. Swój styl zespół zawdzięcza także niezwykle bogatemu instrumentarium, na które składają się charakterystyczne dla muzyki Irlandii, Bretanii i Galicji instrumenty, takie jak: skrzypce, irish bouzouki, mandolina, whistle, bodhran, akordeon, bombarda, galician bagpipes czy uilleann pipes. Całość dopełniają nieczęsto spotykane instrumenty perkusyjne: tabla, cajon, darabuka, djembe oraz instrumenty bliskie muzyce rozrywkowej, czyli perkusja, gitara basowa oraz gitara elektryczna. Zespół od wielu lat koncertuje na scenach w kraju i za granicą.
Zespół tworzą: ADAM ROMAŃSKI – skrzypce; GRZEGORZ CHUDY – whistle, wokal, akordeon, bombarda, bansuri; JAN GAŁCZEWSKI – mandolina, bouzoki, bodhran, gitara elektryczna, dudy gaita; JAN KUBEK – tabla, darabuka, djembe, cajon, instrumenty perkusyjne; ŁUKASZ KULESZA – gitara akustyczna; BARTEK DUDEK – gitara basowa; MATEUSZ SOPATA – perkusja.
GLENDALOUGH – to najdłużej działający zespół tańca irlandzkiego na Śląsku. Od 2003 roku nieprzerwanie dzielą się naszą pasją z polską i zagraniczną publicznością, występując zarówno na dużych festiwalowych scenach, jak i na kameralnych klubowych pokazach. Do dziś trzon grupy stanowią członkowie-założyciele. Zespół unika utartych ścieżek i nie interesują go szablony. Lubi robić zamieszanie – łączyć formy i style taneczne, szukając nowych możliwości wykorzystania tradycyjnego tańca irlandzkiego w świecie „bez granic”. Wykonuje delikatny taniec w baletkach i widowiskowy step irlandzki, a wizytówką są fuzje tańca irlandzkiego z innymi stylami tańca (tango argentyńskie, taniec ludowy, tribal, jazz). Eksperymenty te przyjmowane są przez widzów bardzo ciepło, co dodatkowo motywuje ich do pracy nad choreografiami. Umiejętności i doświadczenie sceniczne zespołu zostały wielokrotnie potwierdzone przez miejsca zajmowane na podiach międzynarodowych zawodów tanecznych w Wiedniu, Pradze, Warszawie i Krakowie.