Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wisła: Ogromna inwestycja na Bukowej. Mieszkańcy protestują

Facebook Twitter

Potężny kompleks hotelowo-apartamentowy powstaje na zboczu góry Bukowa w Wiśle. Łącznie będzie mogło zamieszkać tutaj nawet 3 tysiące osób. To jednak tylko pierwsza z dwóch kolejnych ogromnych inwestycji, która ma powstać w tym miejscu.

Dzisiaj (06.03) w Wiśle odbyła się specjalna konferencja prasowa burmistrza miasta. Ma to związek z licznymi głosami protestu, które pojawiają się w internecie. Mieszkańcom nie podobają się tak wielkie budynki na górze, tuż przy wjeździe do miasta.

Niestety, wszystko jest zgodne z planem urbanistycznym, który powstał już w latach 80. Już wówczas ten obszar został przeznaczony pod zabudowę domów wczasowych

– mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Decyzję zezwalająca na inwestycję wydaje starostwo. Inwestor ją uzyskał. Rozpoczął prace.

fot. FB/Ratujmy Bukową w Wiśle

Wszystko na podstawie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. To wszystko oceniają służby starosty

– dodaje Bujok:

Jeżeli te obiekty powstają, bo uzyskują pozwolenie na budowę, więc muszą być  zgodne z Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Ocenia to starosta cieszyński, a więc to starosta weryfikuje czy projekt budynku jest zgodny z Planem Zagospodarowania Przestrzennego i w zasadzie też nie ma wyjścia w momencie, w którym to jest zgodne (…). Taka decyzja na podstawie planu z 2014 roku została wydana, jest realizowany pierwszy etap czyli tego dużego hotelu. Drugi,  z tego co się orientuję, jest procedowany w starostwie.

Nie możemy zakazać inwestycji, na to pozwala plan, ale będziemy się próbować działać na przyszłość, ale to bardzo delikatna materia. Możemy uruchomić lawinę odszkodowań

– dodaje burmistrz Wisły.

 

Dzisiaj (06.03.) przedstawicielka mieszkańców przekazała na ręce burmistrza petycję, chodzi o wznowienie postępowania lub uchylenie decyzji środowiskowej oraz stworzenie raportu oddziaływania inwestycji.

Chodzi o kolejne budowle, które na górze mają powstać

– mówi Iga Wojtkowiak.

Burmistrz powiedział, że sprawa została przekazana tydzień temu do prawników, prawnicy sprawdzają możliwość takiego oddziaływania. Myślę, że poza tym ta petycja pozwoli nam zebrać mieszkańców Wisły razem i wyrazić prawdziwy głos (…).

Burmistrz zapewnia, że jest gotowy na rozmowy z mieszkańcami.

Czekam na propozycję terminu spotkania

– mówi. Cały czas można składać protesty, jeśli chodzi o kolejne części tej inwestycji.

– mówiła Sylwia Pieczonka, odpowiedzialna za kontakty z mediami w cieszyńskim starostwie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024