Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wójt Burek: ”Do końca roku 1100 budynków będzie podłączonych do kanalizacji”

Facebook Twitter

''Do końca roku 1100 budynków będzie podłączonych do kanalizacji'' - zapowiedział w porannej rozmowie w Radiu 90 wójt Lubomi, Czesław Burek. Gmina w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje najwięcej pieniędzy na inwestycje w województwie śląskim, jest także liderem w rankingach ogólnopolskich.

fot. pixabay.com

Teraz stawiamy na ekologiczne rozwiązania

– mówi wójt Lubomi:

Czesław Burek: 1100 domów, już jesteśmy w trakcie przyłączeń jeśli chodzi o kanalizacje, to jest ponad połowa gminy. Mamy program, który potocznie nazwa się ”Słoneczna Gmina, czyli łączy nas energia”. Co 4 dom będzie miał jakąś instalacje odnawianych źródeł energii, to jest około 500 domów, w większości to jest fotowoltaika ale też 156 domów solary, 54 pompy ciepła- tu mieszkaniec płaci 22%, a resztę mamy ze środków unijnych. Gdyby nie było przetargu, to taki mieszkaniec zapłaciłby 15 tysięcy a teraz płaci 2 tysiące. To jest 15% całości.

Gmina Lubomia przeznaczy też dzięki dotacjom kilkanaście milionów złotych na termomodernizację budynków użyteczności publicznych i podłączenie ich do sieci gazowej.

A cała poranna rozmowa z wójtem Czesławem Burkiem do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj