Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wolontariusz Roku 2023 Subregionu Zachodniego wybrany! To Marta Cieślik z Mszany

Facebook Twitter

Marta Cieślik z Mszany to nauczycielka, pracująca w świetlicy tamtejszej szkoły podstawowej; opiekunka Szkolnej Rady Wolontariatu i Koła Teatralnego; po godzinach pomaga dzieciom w Świetlicy Parafialnej przy Parafii Św. Jerzego w Mszanie, organizuje też darmowe lekcje języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Angażuje się w akcje charytatywne.

Wolontariusz Roku

Marta Cieślik została nagrodzona przez kapitułę konkursu na wczorajszej (5.12.) gali, jaka tym razem odbyła się w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”:

Marta Cieślik: Powiem szczerze, jestem bardzo mile zaskoczona. Nie spodziewałam się.

Radio 90: Pani działa na wielu różnych frontach. Która z tych działalności jest najbliższa Pani sercu?

Marta Cieślik: Najbliższa jest mi szkoła, bo jestem nauczycielką. No ale działam na kilku płaszczyznach, bo i w gminie, w parafii, w szkole, więc tych płaszczyzn jest kilka. Staram się, jak mogę. To jest tak z potrzeby serca, po prostu tak mam od zawsze i gdzieś tam taki trudny los innych ludzi nie jest mi obojętny. Jak mi się wydaje, że jest mnóstwo innych osób, które zasługują na ten tytuł bardziej niż ja, więc tym bardziej jestem bardzo zaskoczona.

W tym roku w trzech kategoriach: wolontariat indywidualny, grupowy i szkolne kola wolontariatu wpłynęło 19 zgłoszeń. 8 kandydatów zgłoszono do tytułu Koordynator Wolontariatu – ten był przyznawany po raz pierwszy. Nagrodę zdobyła Katarzyna Czekała – do konkursu zgłosiły ją niezależnie dwie organizacje, w tym Społeczne Towarzystwo Hospicjum Cordis, z którym laureatka związana jest od 18 lat:

Katarzyna Czekała: Ja pracuję z młodzieżą, bo pracuję w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach już od 27 lat. Oprócz tego mam swój epizod w szkole podstawowej. No a wolontariat się mi zrodził przez pomaganie uczennicy chorej i stąd też to hospicjum CORDIS po pomocy właśnie tej uczennicy, odwiedzinach jej w domu, tam poznałam hospicjum i tam pani doktor mnie zapytała, czy chcę być ich wolontariuszem, i tak się zaczęło. Najpierw ja, a potem zaczęłam włączać swoich podopiecznych, im się też podoba pomaganie i robimy to, co możemy robić.

Katarzyna Czekała

Tu również było sporo emocji, bo Katarzyna Czekała w ogóle nie spodziewała się wyróżnienia:

Katarzyna Czekała: Bardzo jestem zaskoczona zgłoszeniem swoim, bo nie wiedziałam nic o tym, tylko dostałam zaproszenie. Ja sama zgłaszałam swoje koło wolontariatu, zatem było to do mnie zaskoczenie. Są emocje, nie wiem co powiedzieć, nawet taki lekki stres na tej scenie mi towarzyszył, jak się dowiedziałam. Robimy to dla kogoś, nie dla żadnych plebiscytów, tylko dla ludzi.

W kategorii wolontariat grupowy nagrodzeni zostali Wolontariusze Wspólnego Stołu z Rybnika:

Cieszymy się, bardzo się cieszymy.

To jest bardzo dobra inicjatywa i dla nas samych, i dla innych ludzi, bo my się czujemy potrzebne.

Bardzo się wspieramy nawzajem i jest super.

Bardzo się cieszymy, że możemy coś zrobić dla kogoś i to nam daje wielką satysfakcję.

Ja bez moich wolontariuszy nic bym nie zrobiła tak naprawdę. Ja tylko otwieram drzwi i każdy wie co ma robić. Ja nie muszę nic mówić, ja nie muszę nikogo nakłaniać, żeby coś zrobić. Po prostu tylko trzeba chcieć i nic więcej. Ja bardzo dziękuję, jestem taka dumna z Was wszystkich, że to jest naprawdę coś pięknego.

Wolontariusz Roku

Usłyszała Monika Sokołowska od wolontariuszek. Wspólny stół w Rybniku to społeczna, miejska kuchnia, gdzie każdy w potrzebie może dostać ciepły posiłek. A ten kto chce go przygotować, ma taką możliwość. Działa przy ulicy Zebrzydowickiej 30.

Lista nagrodzonych i wyróżnionych

Wolontariusz Roku:

  • Marta Cieślik

Koordynator Roku:

  • Wyróżnienia: Paulina Szolc, Wiktoria Wistuba, Denis Bichler
  • Nagroda: Katarzyna Czekała

Wolontariat Indywidualny:

  • Wyróżnienia: Józefa Kielak, Maciej Urbańczyk, Przemysław Knapik
  • Nagroda: Patrycja Mężyk

Wolontariat grupowy:

  • Wyróżnienia: Rybnicki Bank Drugiej Ręki; Berehyni (Chronicielki); Joanna i Stanisław Bulandra
  • Nagroda: Wolontariusze Wspólnego Stołu

Szkolne Koła Wolontariatu:

  • Wyróżnienia: Wolontariusze ze Skalnej, Rydułtowy
  • Nagroda: Szkolne Koło Wolontariatu stałego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024