Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wspólnota podzielona. Co drugi Europejczyk popiera przekazywanie broni na Ukrainę

Facebook Twitter

Od ponad roku za naszą wschodnią granicą trwa otwarty konflikt zbrojny. Jak wynika z aktualnych badań, połowa mieszkańców Unii Europejskiej popiera przekazywanie broni na Ukrainę, z kolei druga połowa jest całkowicie odmiennego zdania. Choć są to opinie zbliżone do tych sprzed roku, w wybranych państwach Europy Zachodniej widać znaczący spadek poparcia dla transferu broni poza wschodnią flankę NATO.

Przekazywanie broni na Ukrainę w Unii Europejskiej średnio popiera 48% wspólnoty. Znaczący spadek poparcia odnotowano np. w Niemczech – o 7 pkt proc., w Holandii o 6 pkt proc., w Polsce natomiast odnotowano wzrost o 2 pkt proc. Spoza Europy np. Stanach Zjednoczonych także odnotowano spadek poparcia w transferze broni dla ukraińskich wojsk, ten zmalał o 4 pkt proc.

Przekazywanie broni na Ukrainę. W Europie rośnie poparcie dla pokoju

Fot. wojsko-polskie.pl

W Europie rośnie poparcie dla pokoju, nawet kosztem terytorialnych ustępstw ze strony Ukrainy. Największe poparcie dla takiego rozwiązania jest w państwach:

  • Austria – 64%
  • Niemcy – 60%
  • Grecja – 54%
  • Włochy 50%
  • Hiszpania 50%

Mniejsze poparcie odnotowano w państwach:

  • Holandia- 27%
  • Polska – 28%

Warto także zauważyć, że 60% Węgrów uważa, że wojna na Ukrainie to nie ich problem i ich państwo nie powinno się angażować w ten konflikt.

Spada zainteresowanie wojną na Ukrainie

Przekazywanie broni na Ukrainę przez polskie wojsko

fot. archiwum MON / wojsko-polskie.pl

Według badania IPSOS przeprowadzonego w 28 państwach średnio 64% respondentów śledzi konflikt zbrojny na Ukrainie. Jest to spadek o 2 pkt proc. w stosunku do analogicznego badania z poprzedniego roku. Wojna Rosji z Ukrainą jest na trzecim miejscu pod kątem zainteresowania społeczeństw na całym świecie. Na pierwszym miejscu jest inflacja, na drugim zmiany klimatyczne na Ziemi.

Największe zainteresowanie konfliktem zbrojnym na Ukrainie odnotowano w Indiach (80%), Szwecji (79%), Holandii (76%) oraz w Polsce, Turcji, Japonii i Hiszpanii (po 75%).

Przekazywanie broni na Ukrainę przez Polskę

Przekazywanie broni na Ukrainę przez polskie wojsko

Fot. wojsko-polskie.pl

W ciągu roku od napaści Rosji Polska przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 2,2 mld euro. Wśród przekazanego sprzętu znalazły się m.in. czołgi T-72, armatohaubice Krab, karabinki Grot, wyrzutnie przeciwlotnicze oraz amunicja (stan na 24.03.2023 r.)

Jak poinformował 17 lutego br. premier Mateusz Morawiecki, Polska przekazała Ukrainie łącznie ok. 250 czołgów (przede wszystkim poradzieckich, ale zmodernizowanych T-72), a w planach ma przekazanie kolejnych 60 T-72 oraz ich polskich wersji rozwojowych PT-91, a także 14 czołgów Leopard 2, produkowanych przez Niemcy. Ponadto, na wiosnę ub.r. na Ukrainę trafiła pewna ilość wozów bojowych piechoty BWP-1.

16 marca br. Prezydent Andrzej duda podpisał ustawę upraszczającą przekazanie broni Ukrainie. W jej zapisie znajduje się m.in. sprawniejszy przebieg procesu uzyskiwania zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym. Tego samego dnia Prezydent zapowiedział przekazanie Ukrainie myśliwców MIG-29

Andrzej Duda: W najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG–29, pozostałe będą przygotowywane i przekazywane.

Podczas wspólnej konferencji z przebywającym w Polsce Prezydentem Czech Andrzej Duda wskazywał, że ich miejsce zajmą nowo dostarczane samoloty, przede wszystkim FA–50 z Korei Południowej; pierwszych spodziewamy się już w tym roku. No i następnie, rzecz jasna, także eskadry samolotów F–35, które zamówiliśmy w Stanach Zjednoczonych. Dodał, że siłą rzeczy w najbliższym czasie nie tylko cały ten zasób będzie unowocześniony i uzupełniony, ale też będziemy mieli dodatkowe siły powietrzne, które przychodzą do naszego kraju; już supernowoczesną flotę myśliwców- czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta Polski.

6 kwietnia br. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie odbyło się spotkanie wielkanocne Prezydenta RP z żołnierzami Wojska Polskiego:

Andrzej Duda: Spotykamy się w trudnym czasie, w którym zarówno mnie, jak i panu premierowi, dowództwu, zależy na tym, żeby jak najbardziej być z Państwem, być z naszymi żołnierzami, żebyście Państwo mieli poczucie tego, że ta jedność Rzeczypospolitej Polskiej, także jeżeli chodzi o prowadzenie spraw obronności państwa, Wojska Polskiego, polskiej armii, jest zachowana, jest mocna”

– mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z żołnierzami.

Życzenia wielkanocne od Wojska Polskiego w mediach społecznościowych:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj