Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

WSS nr 3 w Rybniku: Lekarstwa i opatrunki medyczne warte 100 tysięcy złotych wyruszyły na Ukrainę [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Lekarstwa, opatrunki medyczne warte 100 tysięcy złotych zebrane przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, zostały dziś (8.03.) zapakowane i przewiezione do regionalnego magazynu w Lublińcu. Stamtąd mają trafić na Ukrainę do szpitala w Iwano Frankiwsku.

Akcja odbiła się szerokim echem. Pomogli pracownicy wojewódzkiego szpitala, rybnickiego szpitala psychiatrycznego, placówki oświatowe, związki zawodowe, aptekarze, rybnickie firmy oraz sami mieszkańcy.

Mówi zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w rybnickim szpitalu:

Janusz Kowalski: Ilość towarów, leków, opatrunków i jego wartość którą udało się w ciągu tygodnia zebrać w jednym szpitalu i hojność naszych pracowników, mieszkańców i firm okolicznych troszkę przerosła nasze oczekiwania. To są środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe, antybiotyki, materiały opatrunkowe, cewniki, wszystko co jest potrzebne, bo tam brakuje wszystkiego, od podkładów pościelowych, gazy, bandaże, wszystko jest spakowane i przygotowywane do wysyłki.

Janusz Kowalski

Dziś nikt nie gwarantuje, że uda się dowieźć dary do samego szpitala w Iwano Frankiwsku, bo jak przyznaje Ewa Fica dyrektor WSS nr 3 w Rybniku, w każdym ukraińskim szpitalu potrzebna jest pomoc i to sami Ukraińcy na miejscu będą rozdysponowali dary:

Ewa Fica: W tej chwili na granicy Ukraińcy chcą praktycznie w jednym miejscu odbierać towar żeby go rozdzielać na poszczególne szpitale, ponieważ do tego szpitala zbierało się mnóstwo miast i nie może być tak, że do jednego trafi a do drugiego nie. Wiemy, że we Lwowie gdzie jest największy spokój, tam szpitale mówią, że leki które dostają z Polski wystarczają na 2 góra 3 dni, więc sam rozchód jaki będzie dla nas w tym momencie nie jest istotny, bo wiemy, że to trafi do potrzebujących.

Ewa Fica

O tym że sytuacja w szpitalach na Ukrainie jest dramatyczna – mówi Ukrainka Olena Hazkova, pediatra pracująca w rybnickim szpitalu:

Olena Hazkova: Dzwonią do mnie koleżanki które pracują w Kijowie i mówią, że nie wystarcza leków, jedzenia, strzykawek. Także nawet na własną rękę wysyłam jakieś leki co da się sprowadzić.

WSS nr 3 w Rybniku zapowiada kolejną akcję pomocy dla Ukrainy, tym razem będzie to zbiórka żywności. Trafić ma ona na granicę do Medyki.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022