Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory parlamentarne: Głosowanie przy pomocy pełnomocnika. Jak i gdzie należy to zgłosić?

Facebook Twitter

Zaglądamy do kalendarza przedwyborczego. Przedwczoraj (2.10) upłynął termin zgłoszenia zamiaru głosowanie korespondencyjnego. Mogły się o to starać osoby powyżej 60. roku życia oraz osoby niepełnosprawne. Co zrobić, jeżeli zapomniałeś tego zrobić?

Wybory parlamentarne. Głosowanie przy pomocy pełnomocnika

Jeżeli nie zgłosiłeś zamiaru głosowanie korespondencyjnego, nic straconego, możesz skorzystać z jeszcze jednej, innej formy głosowania – mówi sekretarz miasta Radlin, a jednocześnie pełnomocnik Okręgowej Komisji Wyborczej w Bielsku-Białej:

Piotr Absalon: Osoba niepełnosprawna, czy osoba powyżej 60. roku życia nie zdążyła zgłosić głosowania korespondencyjnego, a nie jest w stanie z przyczyn zdrowotnych osobiście zagłosować, to wtedy ma jeszcze do dnia 6 października czas na zgłoszenie wniosku poprzez pełnomocnika i to można zrobić w urzędach gmin.

Głosowanie przy pomocy pełnomocnika. Jak w praktyce je zgłosić?

Piotr Absalon: Zgłoszenie polega na złożeniu dwóch dokumentów, pierwszy jest wniosek o głosowanie przy pomocy pełnomocnika, drugi to zgoda pełnomocnika na przyjęcie pełnomocnictwa. Oczywiście to nie jest tak, że na podstawie tych wniosków my już to przyjmujemy, bo trzeba sprawdzić, czy dana osoba chce głosować przez pełnomocnika, czyli w praktyce pracownik urzędu kontaktuje się osobiście z daną osobą niepełnosprawną, przychodzi do niej i tamta osoba podpisuje osobiście w obecności pełnomocnika akt pełnomocnictwa.

Bardzo ważna jest data do kiedy można ustanowić swojego pełnomocnika. Należy to zrobić do najbliższego piątku, czyli do 6 października!

Wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne. Sprawdź rejestr wyborców

Co jeszcze, jest dla nas ważne przed wyborami? Piotr Absalon zachęca wszystkich wyborców, by sprawdzili, czy i gdzie znajdują się w rejestrze wyborców:

Piotr Absalon: Mogą się niektórzy zdziwić, przychodząc do lokalu, że oni w tym miejscu nie głosują, tylko mają głosować gdzieś indziej, chodzi o te osoby, które są zameldowane w innym miejscu, niż zamieszkują. Te osoby, jeżeli tylko w poprzednich wyborach dopisywały się do tzw. spisu wyborców, to teraz wróciły do rejestru, czyli są zapisane do wyborów w miejscowości, w której stale zamieszkują. Osobiście bym radził takim osobom, żeby sprawdziły sobie, gdzie faktycznie są w tym rejestrze.

Piotr Absalon sekretarz miasta Radlin

Jak to sprawdzić? Można to zrobić przez aplikację mObywatel (którą trzeba zaktualizować), na stronie obywatel.gov.pl albo osobiście w urzędzie miasta czy gminy. Co, jeżeli wspomniana wcześniej sytuacja ma miejsce i nas dotyczy? Problem można rozwiązać w prosty sposób – dodaje nasz rozmówca:

Piotr Absalon: Gdyby się okazało, że np. ja przebywam teraz tutaj, a miałbym głosować, powiedzmy w Skierniewicach, to przecież nie pojadę do Skierniewic, żeby tam zagłosować, bo akurat mnie tam nie będzie w niedzielę, więc najprostszym rozwiązaniem według mnie, jest pójście do dowolnego urzędu i wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania i z tym zaświadczeniem można głosować w dowolnym miejscu, byle w Polsce, to jest chyba najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji.

Przypomnijmy, wybory parlamentarne odbędą się w naszym kraju 15 października.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 maja 2024