Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory do Sejmu za pasem. Kto wystartuje z regionu?

Facebook Twitter

Wybory do Sejmu dopiero jesienią i choć nie jest jeszcze znana oficjalna data ich przeprowadzenia, to kształt list wyborczych to dziś czołowy temat. Do Sejmu wybiera się m.in. długoletni samorządowiec. Kto jeszcze?

Wybory 2023

Wybory do Sejmu w okręgu nr 30: Bez wielkich niespodzianek na listach

Wybory parlamentarne dopiero jesienią, nie jest jeszcze znana ich dokładna data, a śmiało już możemy powiedzieć , że kampania wyborcza – choć póki co nieoficjalna – powoli startuje. Na listach wyborczych, które w październiku lub listopadzie wyborcy dostaną przed podejściem do urny wyborczej, rewolucji nie należy się jednak spodziewać – wiele spośród nazwisk wpisanych pod poszczególnymi numerami widzieliśmy już na listach nie raz, nie dwa. Jedną z niewielu nowości, będzie obecność na listach PO Mieczysława Kiecy, który od 17 lat rządzi w Wodzisławiu Śląski. Rządzący bez większości w radzie miasta samorządowiec, postanowił spróbować swoich sił w stolicy.

Wybory do Sejmu

Mieczysław Kieca prezydent Wodzisławia

Zależy mi na tym, aby krajem rządziły skuteczne osoby, politycy prawdziwie sprawdzeni w działaniu, kompetentni, uczciwi i konsekwentni. Zależy mi na tym, aby nasze gminy, miasta, miasteczka i powiaty rozwijały się coraz bardziej dynamicznie, aby były stabilne finansowo

– tymi słowami zapowiedział swój start w wyborach Kieca.

Lista na suwak – kobieta  i mężczyzna – na zmianę

Na liście wyborczej PO będzie miał on jednak sporą konkurencję. Oprócz aktualnych posłów – Marka Krząkały, Gabrieli Lenartowicz i Krzysztofa Gadowskiego, którzy w okręgu numer 30 obejmującym powiaty: wodzisławski, raciborski, mikołowski i rybnicki oraz miasta: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory, zostali wybrani do Sejmu, a którzy deklarują ponowny start, na listach możemy się spodziewać także kilku innych nazwisk samorządowców. Na pewno wystartuje Grzegorz Wolnik z Rybnika, radny sejmiku województwa śląskiego i pełnomocnik burmistrza Czerwionki-Leszczyn. Bardzo prawdopodobny jest także start jednego z samorządowców z powiatu mikołowskiego – Mirosława Dużego, który próbował już swoich sił w wyborach do parlamentu. Mieczysław Kieca ma kandydować w wyborach do Sejmu z ramienia Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski, dla z list PO.

Jaki będzie ostateczny kształt listy nie wiem, ale jedno jest pewne: na miejscach od 1 do 10 będziemy mieli tzw. suwak, czyli nazwiska kobiet i mężczyzn na zmianę

– mówi nam Marek Krząkała, jeden z liderów wcześniejszych list PO. To oznacza, że miejsce na liście w okolicach numeru 5 lub 7 będzie dla samorządowca z Wodzisławia sukcesem.

Wybory do Sejmu: Jaki podział mandatów?

Przypomnijmy, że w okręgu nr 30 wybieranych jest 9 posłów. W wyborach, które odbyły się w 2019 roku Platforma Obywatelska otrzymała 3 mandaty, zaś Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 5 mandatów, natomiast jeden mandat otrzymała Lewica i jej posłem został Maciej Kopiec. Lewica – mająca dość słabe struktury w regionie i cierpiąca na deficyt rozpoznawalnych postaci, na Kopca na pewno postawi ponownie.

Ciasno na listach partii rządzącej

Wyjątkowo ciasno będzie na liście PiS-u. Partia rządząca, na czołowych pozycjach, musi bowiem pomieścić aż dwóch aktualnych wiceministrów i dotychczasowego lidera, siłę napędową listy – Bolesława Piechę. Ten ostatni w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że wystartuje ponownie, choć już przed poprzednimi wyborami planował polityczną emeryturę.

Wybory do Sejmu

Bolesław Piecha

Nie słyszałem, żeby jakaś wielka partia polityczna – poza Konfederacją – złożyła deklaracje o miejscach na liście. Ja w wyborach wezmę udział

– potwierdził poseł Bolesław Piecha, który w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, zdobył najwięcej, bo 38 809 głosów w okręgu wyborczym nr 30. Oprócz niego na liście musi być miejsce dla wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia i wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego (dotychczas nie był posłem). Obaj panowie pochodzą z Raciborza i to w tej części okręgu liczą na największe poparcie. Raczej pewne jest, że z dotychczasowych posłów PiS nikt z kolejnej tury rywalizacji się nie wycofa.

Wybory do Sejmu

Michał Woś wiceminister sprawiedliwości

Trzeba więc znaleźć także miejsce dla Grzegorza Matusiaka, Teresy Glenc, Adama Gawędy.

Listy są tworzone, jednak wymagają weryfikacji

– słyszymy od liderów PiS. Ciekawostką może być obecność na listach prawicy jednego z rybnickich radnych – Karola Szymury.

Nie potwierdzam, nie zaprzeczam

– odpowiedział krótko radny na nasze pytanie o start w wyborach. Ta tajemniczość jednak zorientowanych nie powinna zmylić, bo Szymura jest jednym z niewielu kandydatów, którzy już rozpoczęli kampanię wyborczą, a jego plakaty wiszą w wielu miastach i gminach regionu, nie tylko w samym Rybniku.

 To ambitny chłopak, ale przy takim obłożeniu listy partii, raczej trudno się spodziewać, by dostał dobre miejsce. Jego kandydowanie to raczej przetarcie przed samorządowymi wyborami na prezydenta Rybnika

– słyszymy od jednego z czołowych polityków w regionie.

Wybory jesienią, jedni już odkryli karty

Jedyną partią, która już oficjalnie przedstawiła swoich kandydatów jest Konferencja. Roman Fritz z Rybnika będzie liderem listy, a z drugiego miejsca wystartuje mieszkanka Świerklan Hanna Boczek. Pod „trójką” znajdziemy Adama Kurpasa z Żor.

Czytaj także: 

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj