Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybuduj swój wymarzony dom i zamieszkaj w Baborowie [materiał partnera]

Facebook Twitter

Baborów przygotowuje działki pod zabudowę jednorodzinną. Część z nich już została sprzedana, a miasto czeka na kolejne chętne osoby, które będą chciały osiedlić się w tej części regionu, na styku województwa śląskiego i opolskiego. Co aktualnie oferuje gmina?

Rozmawialiśmy z burmistrzem gminy Baborów Tomaszem Krupą:

Kilka miesięcy temu zakończył się etap przygotowania pierwszych terenów pod zabudowę mieszkaniową. Są to tereny przy ulicy Wiejskiej. O tych terenach rozmawialiśmy już kilkanaście miesięcy temu, natomiast procedura prac geodezyjnych czy planistycznych trochę spowolniła nasze prace. Następnie wyznaczyliśmy osiem działek pod zabudowę mieszkaniową, sześć działek wystawiliśmy do sprzedaży, z czego w ostatnim postępowaniu przetargowym pięć działek sprzedaliśmy. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ w głównej mierze są to osoby spoza terenów Baborowa. Miło patrzeć jak niektórzy wracają do Baborowa bądź też są to nowe osoby, nowe rodziny, które postawiły na to, że się tutaj osiedlą.

Na ulicy Wiejskiej została jedna działka budowlana. Tę działkę wyznaczono do sprzedaży na 18 września. Wadium należy wpłacić do 14 września.

Działka pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, usytuowana na skraju miasta w obrębie obszaru wyznaczonego pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną – osiedlową. Baborów, ul. Wiejska, działka nr 1751 o powierzchni 0,0912 ha. (Fot. gmina Baborów)

Kolejna działka pod zabudowę, dostępna jest przy ulicy Strażaków w Baborowie to działka dużo większa, z możliwością zabudowy domem jednorodzinnym lub wielorodzinnym.

Wokół tej działki planujemy remont drogi gminnej, złożyliśmy już wnioski o dofinansowanie i mam nadzieję, że w najbliższym czasie to zostanie zrealizowanie. Dzięki temu ta działka też zwiększy swoją atrakcyjność.

Działka pod zabudowę mieszkaniową z dopuszczalną funkcją usługową w obrębie istniejącego osiedla o zabudowie wielorodzinnej oraz ulic z zabudową jednorodzinną – osiedlową. Baborów, ul. Strażaków, działka nr 1714/40 o powierzchni 0,1749 ha. (Fot. gmina Baborów)

Radio 90: Działki są w pełni przygotowane pod zabudowę?

To są nowe tereny inwestycyjne. Wyznaczyliśmy wstępnie jedno osiedle, które składa się z 8 działek pod zabudowę mieszkaniową. Projekt zakłada sprzedaż i jednoczesne uruchomienie dokumentacji projektowej. Dokumentację projektową dotyczącą uzbrojenia mamy na ukończeniu. Środki, które uzyskaliśmy ze sprzedaży, momentalnie zaczynamy uruchamiać na wykonanie sieci uzbrojenia technicznego, wodociągowego, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej i oświetleniowej. Równocześnie rozmawiamy z zakładem gazowniczym i zakładem energetycznym w sprawie uruchomienia kanałów technologicznych pod przyłącza gazowe i elektryczne. Dlaczego akurat gazowego i elektrycznego nie robimy? Ponieważ daliśmy nowym kupcom, nowym właścicielom działek trzy lata na uzyskanie pozwolenia na budowę. W sześć lat ma zakończyć się budowa domów jednorodzinnych. Jeżeli byśmy wykonali przyłącza gazowe i elektryczne, musiałby nastąpić pobór energii i gazu w określonym terminie. Gaz i energia została przez nas odrzucona, ale przy zachowaniu tego, że wyznaczone są kanały technologiczne pod wykonanie, żeby prace sprawnie zostały wykonane w późniejszym terminie.

Radio 90: Gmina aktualnie ma również nieruchomości na sprzedaż.

Tak, 18 września wystawiamy do przetargu duży lokal przy Placu Dworcowym. Może pełnić funkcję mieszkalną lub użyteczności publicznej. Kolejnym obiektem jest byłe przedszkole przy ulicy Powstańców, przy drodze powiatowej. Jest to budynek, który posiada trzy kondygnacje: dwie nadziemne i jedną podziemną z dopuszczeniem usług oświatowych czy też mieszkaniowych. Plan będziemy chcieli dopasować do potrzeb przyszłego najemcy bądź właściciela. Obiekt posiada bardzo dużą działkę wokół zabudowań gospodarczych, plus garaże.

Lokal z podstawową funkcją mieszkaniowo-usługową, usytuowany w obrębie linii kolejowej przy dworcu PKP i terenach usługowych. Pozostała część budynku wykorzystywana w przeważającej części pod funkcję mieszkaniową. Lokal użytkowy w Baborowie przy ul. Plac Dworcowy 1/A, usytuowany na I piętrze, powierzchnia użytkowa 172,80 m2. (Fot. gmina Baborów)

Budynek z podstawową funkcją usługową z przeznaczeniem pod obiekty nauki, oświaty, kultury wraz z obiektami i urządzeniami sportu i rekreacji z dopuszczalną mieszkaniową, usytuowany na skraju miasta w ciągu zabudowy mieszkaniowej. Budynek po byłym przedszkolu w Baborowie przy ul. Powstańców 62, działka nr 1761 o powierzchni 0,2966 ha, powierzchnia użytkowa budynku 224,10 m2, 3 kondygnacje. (Fot. gmina Baborów)

Radio 90: Miasto spełnia wszystkie warunki do zamieszkania?

Mamy bardzo bliskie połączenie z autostradą. Ponadto u nas nie ma korków, w których mieszkańcy innych aglomeracji tracą sporą część swojego czasu i nerwów na siedzenie w aucie w korku. U nas jest dużo spokojniej. Mamy także wysoki poziom lokali gastronomicznych w mieście. Pracujemy nad rozwojem siatki szkolno-przedszkolnej i mam nadzieję, że coraz sprawniej będzie to wszystko wyglądało. Obecnie sporządzamy projekt na przebudowę jednego z przedszkoli. Do końca roku chcemy otworzyć park wokół przedszkola, żeby to było też związane z podnoszeniem walorów przyrodniczych. Myślę, że za rok, dwa będzie już widziany namacalny efekt naszych prac i ta zieleń wokół Baborowa będzie się mocno rozwijała. Gmina wspiera także lokalnych przedsiębiorców.

Radio 90: Dlaczego warto jest zamieszkać w Baborowie?

Baborów jest gminą, która się rozwija. Wspólnie z mieszkańcami i moimi współpracownikami, chcemy tworzyć markę, która będzie związana z naturą. Mamy bardzo duży potencjał rolniczy, gdzie występują wysokiej klasy grunty, tutaj raczej przemysłu nie będzie, bo to by było zmarnowanie tego potencjału, który charakteryzuje ten region: bogactwo naturalne, bogactwo przyrodnicze. Dlatego postanowiliśmy działać w kierunku natury i przyrody. Baborów może być dobrą tzw. sypialnią dla okolicznych aglomeracji np. Raciborza, Kędzierzyna-Koźla i Głubczyc. Z Baborowa także jest bardzo blisko do Eko-Okien. To może być spokojne miejsce do życia z łatwym i szybkim dojazdem do pracy w innym mieście. Ponadto dodatkowym walorem jest bardzo bliski kontakt z Czechami i Republiką Czeską.

(Fot. gmina Baborów)

Radio 90: Czy zamieszkanie w gminie Baborów może być atrakcyjne dla mieszkańca województwa śląskiego?

Tak, zagęszczenie ludności w województwie śląskim jest duże, a przestrzeń jest bardzo skrócona, bo jest wszędzie dużo zabudowań. W gminie Baborów miejscowości są rozrzucone od siebie i u nas jest ta przestrzeń. Nie mamy smogu. U nas osoba, która pracuje w aglomeracjach z dużym zagęszczeniem ludności- odpocznie. Mamy tańsze grunty i u nas cena działek jest zupełnie inna a połączenie komunikacyjne z województwem śląskim jest bardzo dobre. Poza infrastrukturą drogową trwają zaawansowane prace nad przywróceniem połączenia kolejowego Racibórz – Racławice Śląskie przez m. in. Pietrowice Wielkie i Baborów. W naszych zasobach gminnych znajduje się kilka działek, które chcemy wykorzystać na rekreację i turystykę. Realizujemy dwa projekty związane z podniesieniem walorów przyrodniczych, ale także drogowych. Nasz duży projekt to „Dolina Złotnika”, która wiąże ze sobą: Baborów, Sułków, Wierzbno, Boguchwałów. To jest kilkanaście kilometrów sieci drogowej. Myślimy też o rekreacji pieszej. Mamy tutaj tereny leśne, tereny bagniste, torfowiska. Trwają zaawansowane prace nad utworzeniem zbiornika wodnego. Zbiornika pod kątem przyrodniczym i rekreacyjnym. To wszystko składa się na budowę marki gminy Baborów jako gminy bogatej w zasoby przyrodnicze. Na mniejszych terenach niepodlegających pod zabudowę, chcemy tworzyć parki kieszonkowe. Tutaj ma być dużo zieleni. Na pewno nie będziemy szli w betonowanie placów, ziemi, skwerów. Takie pomysły odrzucamy.

Radio 90: Co trzeba zrobić, aby zostać mieszkańcem gminy Baborów?

Wyrwać się z domu i przyjechać do nas. Zwolnić, przejeżdżając przez te tereny i się przyjrzeć. O każdej porze roku, a zwłaszcza wiosną, tu są bardzo malownicze tereny. Proszę odwiedzić nas w Urzędzie Gminy, chętnie udzielimy wszelkiej pomocy i doradzimy.

Więcej na stronie www.baborow.pl oraz w mediach społecznościowych.

Kontakt

  • Urząd Miejski w Baborowie
  • ul. Ratuszowa 2a
  • 48-120 Baborów
  • tel. 77 40 369 20-21
  • e-mail: um@baborow.pl

Godziny pracy Urzędu

  • Poniedziałek : od 7:30 do 17:00
  • Wtorek – Czwartek : od 7:30 do 15:30
  • Piątek : od 7:30 do 14:00

Dojazd

(materiał partnera)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022