Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wyjście na balkon i wietrzenie pościeli – odpowiadamy na pytania słuchaczy

Facebook Twitter

Co wolno, a czego nie wolno. Pytań o zakazy i nakazy narzucone nam w związku ze stanem epidemii i zagrożeniem koronawirusem nie brakuje.

Każdego dnia odbieramy w redakcji Radia 90 telefony od naszych słuchaczy, m.in. z takimi wątpliwościami…

Jest bardzo mało informacji, mam balkon, mam 68 lat. Słyszę różne opinie, czy można pościel wyrzucić na zewnątrz. Czy można usiąść na balkonie. Mam fajny balkon i nie wiedziałam co z tą pościelą, bo zawsze wietrzyłam. Czy pranie jak się wypierze, czy mnożna dać na balkon i czy można pobyć na tym balkonie?

Co udało się ustalić naszym reporterom? Jeśli nie jesteście objęci kwarantanną – możecie wyjść na balkon i przebywać na nim ile tylko macie ochotę. Osoby, które są w kwarantannie i muszą stosować się do ścisłego reżimu sanitarnego i pamiętać o izolacji-mogą korzystać z balkonu, ale tylko pod warunkiem, że nie graniczy on z balkonem sąsiadów. Powtórzę: pozostali mogą wychodzić na balkony. W sytuacji, kiedy walczymy z koronawirusem: wietrzenie mieszkania, regularne porządki są jak najbardziej wskazane. Brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń uniemożliwia naturalne oczyszczanie powietrza. Dlatego otwierać szeroko okna należy kilka razy dziennie. Wtedy wirusy nie mają korzystnych warunków, by przeżyć dłużej w powietrzu i na powierzchniach, takich jak podłogi, blaty czy przedmioty.

To samo dotyczy pościeli. Eksperci sugerują, że najlepiej jest wymieniać ją na świeżą mniej więcej co dwa tygodnie. W czasie, kiedy trwa walka z koronawirusem, warto robić to częściej nawet raz na tydzień. Pościel jest bowiem idealnym miejscem do rozwoju roztoczy, a oprócz nich mogą w niej być miliony bakterii wywołujących różne schorzenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2020