Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wystartowało głosowanie w Budżecie Obywatelskim w Żorach

Facebook Twitter

Wystartowało głosowanie w Budżecie Obywatelskim w Żorach. Mieszkańcy wybierają spośród 13 projektów ogólnomiejskich, do wydania jest 2,5 mln złotych. Głosować można do 2 października, może to zrobić każdy bez względu na wiek wystarczy, że mieszka w Żorach.

Quest po żorach, Żorski rynek rozgrzany do czerwoności!, Głosowanie w Budżecie Obywatelskim w Żorach
Rynek w Żorach, widok z lotu ptaka

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim w Żorach

Najmniej kosztowny projekt, 137 tys. złotych to plac sensoryczny przy Zespole Szkół Specjalnych. Najdroższy, blisko 2,5 mln złotych to boisko piłkarskie ze sztuczną trawą w Roju. Są też inwestycje w bezpieczeństwo czyli nowy samochód dla strażaków-ochotników ale też pomysły na rekreację czy budowę drogi. Wszystkie projekty mamy na radio90.pl. Tam także więcej informacji o tym jak i gdzie głosować.

Dokładny opis projektów:

W ŻBO 2024 żorzanie mogli zgłaszać projekty ogólnomiejskie, których wartość to minimum 100 tys. a maksimum 2,5 mln zł. Do Urzędu Miasta wpłynęło 14 wniosków, nad którymi pochylili się członkowie Zespołu Weryfikującego, powołanego przez Waldemara Sochę – Prezydenta Miasta Żory, by ten zajął się ich oceną. Zespół sprawdził, czy spełnione zostały warunki formalne, a proponowane przedsięwzięcia są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz planami, programami i strategiami, które przyjęło i realizuje Miasto. Zweryfikowano też, czy propozycje mieszkańców są wykonalne technicznie, w tym – co niezwykle ważne – czy można je zrealizować w ciągu jednego roku. Po weryfikacji projektów do etapu głosowania dopuszczonych zostało ostatecznie 13 inicjatyw.

Teraz czas na głosowanie! Odbędzie się ono w terminie 18 września – 2 października br. i będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Żor – bez żadnych ograniczeń. Każdy żorzanin dysponuje 1 głosem, który może oddać albo papierowo – wrzucając wypełnioną i podpisaną kartę do głosowanie do urny w jednym z punktów głosowania albo elektronicznie, przez specjalną stronę. Obie formy głosowania zostały maksymalnie uproszczone.

Głosowanie internetowe odbywa się poprzez stronę internetową zory-ekonsultacje.eboi.pl. Nie trzeba zakładać konta ani się logować, wystarczy tylko:

 • podać swoje pełne i prawidłowe dane,
 • wybrać projekt, na który chcemy oddać głos przyznając mu 1 punkt,
 • zaakceptować regulamin,
 • oddać głos.

Zachęcamy, aby skorzystać z tej szybkiej i wygodnej formy głosowania!

Głosowanie papierowe odbywa się na specjalnych kartach. Kartę można pobrać w punkcie do głosowania lub też na stronie www.zory.pl, a następnie wydrukować, wypełnić i zanieść do urny w punkcie głosowania. Punkty głosowania znajdują się:

 • w punktach informacji (przy wejściach) w siedzibach Urzędu Miasta Żory przy Rynku 9 i al. Wojska Polskiego 25 i czynne są w godzinach otwarcia Urzędu Miasta tj:
  poniedziałek 7:30-17:00
  wtorek-czwartek: 7:30-15:30
  piątek 7:30-14:00
 • w hali sportowej MOSiR Żory przy u. Folwareckiej 10, czynnej 7 dni w tygodniu w godz. 6:00 – 22:00
 • w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ottona Sterna, czynnej:
  poniedziałek 8:00-16:00
  wtorek – sobota 8:00-21:00

Pełna lista projektów na które można zagłosować wraz z ich szczegółowym opisami znajduje się na stronie www.zory.pl, w BIP Urzędu Miasta Żory, na platformie zory-ekonsultacje.eboi.pl oraz w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Żory. Tam też można pobrać kartę do głosowania papierowego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj