Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Euroregion Silesia świętuje 25-lecie. Co udało się zrobić w ramach polsko-czeskiej współpracy?

Facebook Twitter

22 gminy polskie i 53 czeskie. Do tego 5 organizacji pozarządowych, również po czeskiej stronie. Wspólnie tworzą Euroregion Silesia, który od 25 lat rozwija współpracę transgraniczną. We wrześniu będzie świętował swój jubileusz.

Euroregion Silesia świętuje 25-lecie

Euroregion Silesia świętuje 25-lecie

To między innymi wspólne sięganie po unijne pieniądze, ale też stwarzanie okazji do współpracy polsko-czeskiej, np. pomiędzy szkołami, przedszkolami czy instytucjami kultury:

Daria Kardaczyńska: Tych inwestycji w ostatnich latach dzięki środkom unijnym powstało naprawdę dużo. Od ścieżek, tras rowerowych, wież widokowych i całego produktu turystycznego szlaku wież widokowych „Silesianka”. Wiele inwestycji poszczególne gminy realizowały same w gminach, czy Centrum Górnej Odry, które powstało na pograniczu polsko-czeskim, bezpośrednio w Chałupkach, różnego rodzaju rekonstrukcje, renowacje obiektów zabytkowych, historycznych- to wszystko to są efekty m.in. programów transgranicznych.

Mówi dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry. Euroregion Silesia od 25 lat wspiera organizacje, które chcą współpracować z partnerami z Republiki Czeskiej, które mają wspólne potrzeby i cele i realizują je w ramach programów transgranicznych.

Więcej między nami Polakami i Czechami jest punktów wspólnych niż tego, co nas dzieli

– dodaje Daria Kardaczyńska:

Daria Kardaczyńska: Mniej tych rzeczy trudnych powoduje, że na wielu płaszczyznach polskie gminy, instytucje, szkoły naprawdę znajdują dużo rzeczy, które mogłyby realizować razem. Pewne uwarunkowania ekonomiczne, gospodarcze, nie ma tak dużej dysproporcji, jeśli chodzi właśnie o kwestie naszych zarobków, czy kwestie gospodarki. To też powoduje, że podobne problemy mamy i trochę łatwiej czasami, przynajmniej tak jak słyszymy, w porównaniu do granicy niemieckiej, gdzie tam jednak ta dysproporcja jest dosyć duża i jakiś postęp w jakimś stopniu jest większy, że do pewnych rzeczy ciężko zaangażować partnerów, z drugiej strony u nas te problemy dalej są podobne i dlatego łatwo nawiązują się partnerstwa i podobne inicjatywy. Te dwie instytucje z dwóch stron granicy chcą realizować.

Daria Kardaczyńska, dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry

Będzie kontynuacja tej współpracy:

Daria Kardaczyńska: Otwieramy nowy okres programowania, nowy fundusz, tym razem już małych projektów na lata 2021- 2027. Także te wszystkie rzeczy, które siedziały do tej pory, mówimy już w sumie od 1994, kiedy ruszały pierwsze programy transgraniczne, fundusze małych projektów wystartowały w latach 1999, także od tylu lat już ta współpraca na tym pograniczu funkcjonuje. Całe szczęście, że na kolejne lata również jest ta wizja i programów, bo nie oszukujmy się, gdzieś do tej współpracy, jeżeli są dodatkowe środki, umożliwiają większy rozwój, czasami większą inicjatywę, większe innowacje i coś, co można zrealizować dzięki tym środkom, co normalnie może by nie było możliwe.

Dzięki środkom z programów transgranicznych powstały m.in. miejsca odpoczynkowe na ścieżkach rowerowych, porty rowerowe, organizowane były eventy związane z promocją turystyczną, powstały aplikacje do ruchu turystycznego pokazujące walory naszego regionu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj