Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zadbaj o serce i układ krążenia. Nie bagatelizuj objawów

Facebook Twitter

W codziennym pośpiechu i natłoku obowiązków możemy nie zwracać uwagi na sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm. Jednak stres, brak regularnego snu, nieodpowiednia dieta, ciągłe zmęczenie mogą wpływać na problemy z sercem. Co może budzić nasz niepokój?

fot. pixabay.com

Bóle w klatce piersiowej

Najczęściej wiążą się z nieodpowiednią ilością tlenu, jaka dociera do mięśnia sercowego. Zdarza się, że ból nie jest silny, odczuwamy go tylko jako gniecenie, kłucie. Z powodu jego małego nasilenia, może być bagatelizowany. Zazwyczaj taka dolegliwość odczuwana jest po lewej stronie ciała, również w okolicy ramienia. Co ważne, nie mija przy zmianie pozycji.

Obrzęknięte kończyny dolne

Ten objaw może również być spowodowany zbyt długim staniem lub siedzeniem. Jednak jeżeli nie możesz go z tym łączyć, a obrzęki lub zasinienia pojawiają się często, mogą świadczyć o niewydolności mięśnia sercowego.

Duszność i kołatanie serca

Może się wydawać, że przyczyną tych dolegliwości jest niewywietrzone pomieszczenie lub zbyt szybkie wykonanie jakiejś czynności (np. wejście po schodach). Jednak należy obserwować swój organizm, ponieważ odczuwanie tych symptomów może świadczyć o niewydolności układu sercowo-naczyniowego.

Omdlenia

Jeżeli zdarzają się często i nie mają konkretnej przyczyny oraz towarzyszą im dodatkowe objawy, mogą świadczyć o problemach z sercem.

Wszystkie powyższe objawy połączone z dodatkowymi symptomami (przewlekłym zmęczeniem, krwiopluciem, kaszlem) mogą wskazywać na problemy układu krążenia. Jeżeli masz wątpliwości – udaj się do lekarza. Żadnych niepokojących objawów zdrowotnych nie wolno bagatelizować i szukać im wyjaśnień.

Co zrobić, aby zapobiec chorobom serca i układu krążenia?

  • dążymy do utrzymania prawidłowej wagi, aby nie obciążać naszego organizmu
  • uprawiamy sport
  • jeżeli palimy papierosy – rzucamy palenie
  • dbamy o zdrowe odżywianie (zbilansowana dieta bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe)
  • sprawdzamy poziom cholesterolu, którego podwyższony poziom jest przyczyną poważnych komplikacji zdrowotnych
  • wysypiamy się

Nasze serce to pompa, która pracuje bez przerwy. Aby układ krążenia dobrze funkcjonował, musimy o niego dbać, czyli dbać o siebie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj