Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zadbaj o swoją przyszłość i zostań wolontariuszem rybnickiego MOSiR-u

Facebook Twitter

Bez wolontariuszy nie odbyłaby się większość imprez w mieście - podkreślają to pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku, którzy doceniając zaangażowanie właśnie takich osób, dają im możliwość rozwoju.

MOSiR bierze udział w międzynarodowym projekcie „Wolontariat dla zdrowego i aktywnego życia”, którego liderem jest Hiszpania:

Jest to projekt, który koncertuje się na wolontariacie w sporcie. Dla nas jako jednostki, która zajmuje się sportem i rekreacją wolontariat, jest szalenie istotny. Mamy swoich wolontariuszy, których bardzo cenimy i są dla nas bardzo ważną grupą, chcemy z nimi współpracować, chcemy, aby ta współpraca się pogłębiała i była coraz lepsza- stąd właśnie zainteresowanie tym projektem. W projekcie bierze udział łącznie pięć krajów. Liderzy to Hiszpania, ale także Grecja, Włosi, Litwa i Polska. Wymieniamy się doświadczeniami z zakresu współpracy z wolontariuszami. Chcemy stworzyć uniwersalny program szkolenia dla wolontariuszy, ale także dla trenerów, którzy mieliby szkolić tych wolontariuszy. Chcielibyśmy, żeby ta współpraca była po prostu lepsza, ponieważ wiemy, że wolontariat ma też swoje oczekiwania.

-mówi Agnieszka Klimasara z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku, która reprezentowała tę placówkę na spotkaniu poświęconemu wolontariatowi w Maladze:

Pracowaliśmy ostatnio przez kilka miesięcy nad tym, jak to wygląda u nas w Polsce. Na Maladze spotkaliśmy się, aby wymienić się doświadczeniami. Muszę przyznać, że nasz program współpracy z wolontariuszami jest na tyle bogaty, że mogliśmy bardzo dużo wnieść do tego projektu.  Natomiast doświadczenia współpracy innych krajów z wolontariatem są również na tyle ciekawe, że chętnie będziemy te pomysły aplikować do siebie. To są kwestie koordynacji pracy, nagradzania wolontariuszy czy wyróżniania tych wolontariuszy, czy też podnoszenia ich kwalifikacji, bo wolontariusz tez ma prawo podnosić swoje kwalifikacje i mamy nadzieję, że z tej wiedzy będziemy mogli skorzystać.

Jest pole do działania, bo wolontariat staje się ważną dziedziną życia społecznego:

To nie jest tylko kwestia pomocy jednorazowej, wolontariusze stają się później naprawdę dobrymi pracownikami w firmach, czy też kapitalnymi studentami, którzy organizują juwenalia, więc myślę, że warto zdobywać to doświadczenie, a dla nas jest to nieoceniona pomoc. My nie jesteśmy bez wolontariuszy w stanie żadnej imprezy przeprowadzić. 

Być może partnerzy projektu w przyszłym roku odwiedzą Rybnik, MOSiR zaprosił do dyskusji o wolontariacie w naszym regionie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024