Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Zakaz sprzedaży testów na koronawirusa w aptekach

Facebook Twitter

Sprzedaż testów na COVID-19 w aptekach osobom, które nie mają wiedzy ani doświadczenia zawodowego, koniecznych do wykonywania takich badań- jest zakazana.

Fot. moakets / pixabay.com

Śląska Izba Aptekarska popiera stanowisko Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W swoich oświadczeniach instytucje te podkreślają, że wykonywanie testów w domu to ryzyko nieprawidłowego wykonania takiego badania i nieprawidłowej interpretacji uzyskanego wyniku. Nie ma pewności, że osoba z dodatnim wynikiem testu zgłosi ten fakt do stacji sanitarno-epidemiologicznej, a tym samym, że zostanie poddana izolacji.

Kierownicy aptek nie powinni dopuszczać do sprzedaży testów na koronawirusa, bo to oni ponoszą odpowiedzialność karną za niestosowanie się do przepisów. Grozi im nawet do roku pozbawienia wolności, a także odebranie zezwolenia na prowadzenie apteki. Przed domowymi testami na koronawirusa przestrzega też Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych podkreślając, że problemem tzw. szybkich testów jest przede wszystkim wiarygodność.

Poniżej treść pisma radcy prawnego Śląskiej Izby Aptekarskiej Krystiana Szulca:

Szanowni Państwo,

zgodnie ze stanowiskiem Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w aptece ZAKAZANA JEST SPRZEDAŻ WSZYSTKICH TESTÓW NA COVID-19 NIEPROFESJONALISTOM.

Powyższe wynika z pisma Prezesa Urzędu skierowanego do Naczelnej Rady aptekarskiej: TUTAJ oraz komunikatu Prezesa Urzędu z 23.03.2020 r.: TUTAJ oraz informacji uzyskanych bezpośrednio w Urzędzie.

Wyrażam pogląd, że stanowiska te znajdują oparcie w obowiązujących przepisach. Sprzedaż testów na COVID-19 nieprofesjonalistom jest naruszeniem prawa i oprócz konsekwencji wskazanych w piśmie Prezesa Urzędu z dnia 27.05.2020 r., może też być uznana za naruszenie warunków zezwolenia na prowadzenie apteki z wszelkimi tego konsekwencjami, do wszczęcia procedury odebrania zezwolenia włącznie.

Kierownicy aptek winni nie dopuszczać do sprzedaży testów na COVID-19, gdyż to oni ponoszą odpowiedzialność w tym zakresie zgodnie z art. 88 ust. 5 i nast. ustawy Prawo farmaceutyczne.

Krystian Szulc
Radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej

Czytaj także:

Wójt Dziendziel: Ludzie dzielą się na tych którzy mieli, mają i będą mieć koronawirusa

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lipca 2020