Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zamknięte biblioteki, skąd wziąć książki?

Facebook Twitter

Biblioteki są zamknięte dla czytelników, w Radiu 90 podpowiadamy więc skąd wziąć książki potrzebne np. do zdalnej nauki, ale też gdzie znaleźć tytuły, które uprzyjemnią nam czas spędzany w domu. Bo przecież aktualne jest hasło #zostańwdomu - każdy z nas może wykorzystać tę sytuację na nadrobienie książkowych zaległości.

Fot. pixabay.com

Poniżej znajdziecie wykaz miejsc w internecie, które oferują nam publikacje w wersji cyfrowej, za darmo. To e-booki i audiobooki, wśród których znajdziemy lektury szkolne, podręczniki i poradniki. Można je czytać lub słuchać online, można ściągnąć na swoje urządzenia mobilne.

Wolne Lektury

Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bezpłatnych bibliotek cyfrowych w Polsce. Repozytorium gromadzi lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz dzieła klasyki literatury polskiej i światowej, które dostępne są w domenie publicznej. Na Wolnych Lekturach znajdziemy m.in. tłumaczenia dzieł laureatów literackiej Nagrody Nobla, lektury, bajki i baśnie dla dzieci, a także audiobooki, czytane przez takich aktorów jak Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Biblioteka daje w tej chwili dostęp do ponad 5500 utworów. Każdą książkę można czytać online lub pobrać na komputer czy urządzenie mobilne w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI. Biblioteka Wolne Lektury jest prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska od 2001 r.

Adres serwisu: WolneLektury.pl

Epodręczniki

Książki i materiały edukacyjne udostępnianie przez serwis epodreczniki.pl są całkowicie bezpłatne i zostały dostosowane do potrzeb trzech grup wiekowych (edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa). Najmłodsi czytelnicy odnajdą tam m.in. zagadki i zadania interaktywne. Dla starszych uczniów przygotowano emateriały do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, przyrody, matematyki, edukacji informatycznej i informatyki, biologii, geografii, fizyki, chemii, edukacji dla bezpieczeństwa. A w nich mnóstwo zadań interaktywnych, krzyżówek, filmików. E-podręczniki dostępne są z poziomu różnych typów urządzeń komputera, laptopa, tabletu, smartfona, tablicy interaktywnej.

Adres serwisu: Epodreczniki.pl

Lektury.gov.pl

Projekt lektury.gov.pl został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie, lektury można pobierać przez Internet i i słuchać ich w wersji audio lub czytać w dowolnym momencie, za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Zasoby serwisu, zostały podzielone 5 kategorii dostosowanych do programu nauczania w szkołach podstawowych i liceach. Książki można czytać online lub pobrać na czytnik w formie e-booka.

Adres serwisu: Lektury.gov.pl

Polona.pl

Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największą tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów. W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, takiej jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza i Chopina, rysunki Norwida i Witkacego. Zbiory POLONY to cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki.

Adres serwisu: Polona.pl

Wikiźródła

Wikiźródła to projekt siostrzany Wikipedii, którego celem jest stworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń źródłowych oraz ich tłumaczeń w formacie stron Wiki. Do tej pory w serwisie zostało udostępnionych ponad 200 000 tekstów i 2156 autorów, z których można korzystać bezpłatnie. W Wikiźródłach znajdziemy m.in. powieści, zbiory poezji, albumy, biografie, encyklopedie, słowniki, eseje, legendy i bajki, opracowania naukowe, pamiętniki oraz reportaże. Projekt rozpoczął działalność w listopadzie 2013 r. W 2005 r. uruchomiono polską wersję językową pl.wikisource.org.

Adres serwisu: Wikiźródła

Ibuk.pl

Ibuk.pl to jedna z największych wypożyczalni e-booków w Polsce. Projekt został stworzony w 2007 r. przez Wydawnictwo Naukowe PWN. W swojej ofercie wypożyczalnia ponad 70 000 publikacji naukowych z wielu dziedzin, wśród nich ebooki z zakresu nauk ekonomicznych, humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, społecznych. Ibuk.pl to nie tylko wielka wypożyczalnia ebooków, lecz także spory wybór audiobooków. Wśród książek do słuchania posiada publikacje naukowe i akademickie, a także podręczniki i lektury szkolne. W serwisie ibuk.pl książki elektroniczne można wypożyczać zarówno pojedynczo, jak i w abonamentach.

Adres serwisu: Ibuk.pl

Chmura Czytania

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Adres serwisu: Chmuraczytania.pl

Publio

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 e-booków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Adres serwisu: Publio.pl

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych e-booków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

Adres serwisu: Nexto.pl

Polska Poezja

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Adres serwisu: Polska-Poezja.pl

Czytaj także:

Sprawdź dział KULTURA w naszym serwisie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj