Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zapora przy Elektrowni Rybnik otwarta na wiosnę, ale uwaga trwa tam remont

Facebook Twitter

Po zimowej przerwie, w sobotę (1.04) znów otwarta zostanie zapora przy Elektrowni Rybnik. Piesi i rowerzyści będą mogli z niej korzystać do końca października. To ważne miejsce na trasach rowerowych i spacerowych w regionie., ale uwaga na prace remontowe.

Zapora przy Elektrowni Rybnik
Departament Komunikacji PGE GiEK/ mat.prasowe

W związku z rozpoczynającym się sezonem wiosenno-letnim, zapora przy Elektrowni Rybnik o długości 975 metrów stanie się po raz kolejny miejscem rekreacji dla mieszkańców Rybnika i okolic. Trzeba jednak uważać, bo aktualnie w pobliżu zapory prowadzony jest remont na obwałowaniu Orzepowice. Prace już się rozpoczęły i potrwają do 30 września, wiąże się to z zamknięciem traktu pieszo-rowerowego na jego koronie, na długości ok. 700 metrów pomiędzy ul. Podmiejską (okolice mostu) a ul. Rudzką w rejonie Zalewu Orzepowickiego. Remontowany odcinek będzie można ominąć poruszając się ulicą Rudzką.

Zapora przy Elektrowni Rybnik w remoncie. Zobacz to na mapie:

Zapora przy Elektrowni Rybnik znów otwarta

Departament Komunikacji PGE GiEK/ mat.prasowe

Zapora czołowa powstała w 1972 roku jako część infrastruktury hydrotechnicznej Elektrowni Rybnik. Dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy został utworzony sztuczny zbiornik wodny zwany Zalewem Rybnickim o pojemności ok. 22 mln m3 i długości ok. 7 km. Zalew stanowi popularne miejsce wypoczynku dla lokalnej społeczności i mieszkańców regionu.

Zalew Rybnicki jest najcieplejszym akwenem w Polsce. Co roku tutaj właśnie rozpoczyna się sezon żeglarski, odbywają się liczne regaty, zawody surfingowe oraz wędkarskie. Wokół zbiornika zlokalizowane są także wielokilometrowe i bardzo popularne ścieżki rowerowe. Zalew ze względu na swoje położenie, na skraju Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich jest też enklawą dla wielu gatunków ptaków.

Zimą jest jednym z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku, a podwyższona temperatura wody przyciąga nie tylko rzadkie gatunki wymienione w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ale również gatunki pospolite jak mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa czy kormoran.

– czytamy w komunikacie Departamentu Komunikacji PGE GiEK.

Zapora przy Elektrowni Rybnik

Zalew Rybnicki, lipiec 2022

Czytaj także:

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024