Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zastosowali nowoczesne rozwiązanie! Miejskie latarnie na wiatr i na słońce!

Facebook Twitter

Na niecodziennie - póki co w skali Polski - oświetlenie dróg zdecydowały się władze Czerwionki-Leszczyn. W gminie stanęło 130 lamp solarno-wiatrowych. Są one zasilane jednocześnie bateriami słonecznymi i turbinami wiatrowymi.

Ekologiczne oświetlenie zamontowano tam, gdzie budowa tradycyjnej latarni byłaby nieopłacalna lub niemożliwa. Mówi Hanna Piórecka Nowak z Urzędu Gminy w Czerwionce-Leszczynach:

Pojawił się taki pomysł, przy pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej, mieliśmy możliwość pozyskania środków na lampy, które wykorzystują energię odnawialną i z chęcią z tego skorzystaliśmy. Byliśmy jedną z pierwszych gmin w Polsce, która sięgnęła po to rozwiązanie i wiemy, że to jest bardzo dobry pomysł i on się sprawdza.

O lokalizacji decydowali sołtysi i radni dzielnic. Lampy ustawiono wzdłuż głównych dróg, na przystankach, placach zabaw, czy w okolicach ośrodków zdrowia. Latem latarnie świecą w nocy mocnym światłem, nieco gorzej jest zimą:

Wiemy, że zimą były pewne problemy, bo dni były bardzo krótkie i tego światła nie starczało, żeby latarnia mogła świecić przez całą noc. One zaczynały świecić około 16.00, kiedy zapadał półmrok, a gasły już o pierwszej w nocy. Natomiast teraz latem, wiosną, jesienią latarnie działają bez zarzutu i świecą całą noc.

Budowa lamp solarno-wiatrowych to koszt 2,5 mln złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 maja 2024