Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w Rzuchowie [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Dziś (03.06.) w Rzuchowie odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca im. Stanisława Hadyny „Śląsk". Występ był częścią uroczystości upamiętniających 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 15.00 polową mszą święta, następnie złożono zostaną kwiaty przy pomniku powstańców poległych w Rzuchowie. Zwieńczeniem uroczystości był koncert „Idą powstańcy” w wykonaniu Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Rozmawialiśmy z Ewą Mackiewicz, Dyrektor Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury.

Ewa Mackiewicz: Dzisiaj upamiętniamy 100 rocznicę III powstania śląskiego i wydarzenia, które przede wszystkim przy tym pałacu miały miejsce właśnie 100 lat temu.

Radio 90: Pogoda dopisała, koncert był udany.

Ewa Mackiewicz: Tak, to było dla nas duże wyzwanie, zorganizowanie koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Chcieliśmy, żeby ten koncert oddziaływał na mieszkańców, a także był takim prezentem dla społeczności lokalnej, ale nie tylko Rzuchowa, a całego regionu. Szczególnie ważne jest dla nas to, że w organizację tego wydarzenia włączyły się także samorządy, powiaty rybnicki, raciborski i wodzisławski, gmina Kornowac, miasta Rydułtowy, Radlin, Pszów. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, minister Michał Woś oraz profesor Ryszadr Koziołek Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ewa Mackiewicz, Dyrektor Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury

Radio 90: Wokół pałacu się dzieje, widać też społeczność lokalną.

Ewa Mackiewicz: Tak, to jest naszym celem, aby przy pałacu integrowała się społczeność lokalna, aby był dostęp do ciekawych wydarzeń artystycznych, a także, aby to miejsce rozsławiało Rzuchów, gminę Kornowac oraz całą tę część Śląska.

W wydarzeniu uczestniczył minister Michał Woś. Podkreślał, jak ważny dla regionu jest pałac w Rzuchowie.

Michał Woś: W Rzuchowie ten pałac był ruiną, a dzisiaj z tych ruin się podnosi. To dzięki zaangażowaniu wielu osób, zaangażowaniu fundacji. Należą się wielkie podziękowania dla organizatorów tych wszystkich wydarzeń. Pamiętają oni nie tylko o kulturze, zabytkach, ale pamiętają przede wszystkim o wartościach patriotycznych. Tu przy wejściu do parku zginęło trzech młodych chłopaków, którzy 100 lat temu, 3 maja pierwszego dnia III powstania śląskiego oddali życie za polskość, za to, żeby nasze ziemie: raciborska, rybnicka i wodzisławska były po polskiej stronie i można powiedzieć, że to się udało. To piękny dzień, radosny i możemy dzisiaj świętować w wolnej Polsce dzięki właśnie takim postacią, jak powstańcy śląscy.

Minister Michał Woś i pułkownik Tadeusz Dłużyński

Radio 90: To miejsce jest Panu szczególnie bliskie?

Michał Woś: Ja od dziecka pamiętam drogę między Raciborzem a Rybnikiem, pamiętam te ruiny i ten zarośnięty park. Pamiętam moment, kiedy w końcu ktoś ten park wyczyścił, potem zaczął remont, nie było okien, teraz już są. Krok po kroku dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi i też społeczności lokalnej widzimy postępy. Jest radość i też widać, że to miejsce, ten pałac i park integruje też mieszkańców i to jest najważniejsze, że mieszkańcy się cieszą z tego i są wręcz dumni, że to, co widzieli w ruinie, teraz jest do dyspozycji, są wydarzenia i można powiedzieć, że tworzy się jedno z ważniejszych instytucji na Śląsku. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest dumą naszego województwa i dzisiaj tutaj bije kulturalne serce naszego województwa, bardzo się z tego cieszę.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk im. Stanisława Hadyny

Właściciele pałacu Zofia i Janusz Gładyszowie mają ambitne plany i z perspektywą patrzą na przyszłość tego miejsca.

Janusz Gładysz: Udało nam się dzisiaj ściągnąć tutaj Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, było to bardzo trudne, ale się udało.

Zofia Gładysz: Pałac staje się coraz bardziej popularny, to dobrze i dla mieszkańców Rzuchowa, ale też i dla nas. Cieszę się, że to wszystko już poszło trochę dalej.

Zofia i Janusz Gładyszowie, właściciele pałacu w Rzuchowie

Radio 90: Pałac zaczyna mieć coraz szerszy wymiar.

Janusz Gładysz: Chodziło mi o to, żeby w ubiegłym roku pałac był znany na terenie trzech miast, czyli powiatu raciborskiego, wodzisławskiego i rybnickiego. W tym roku mam zadanie, żeby pałac był znany w województwie śląskim, w przyszłym roku w całej Polsce, a w 2024 roku w Europie i na świecie. I tak będzie.

Radio 90: Ambitny plan.

Janusz Gładysz: Normalny, trzeba mieć marzenia i do nich dochodzić.

Radio 90: To jest Pana marzenie?

Janusz Gładysz: Nie tylko moje, to jest marzenie całej naszej rodziny, która się integruje z tym pałacem. Odrzuciła część mieszkalną, na rzecz tego, aby to był pałac nauki i kultury.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, zapowiedział, że nie jest to ich ostatnia wizyta w pałacu w Rzuchowie. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia”

Zobacz naszą relację live:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj