Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zgłoś nielegalny baner za pomocą aplikacji halo! RYBNIK. Jak to zrobić? Podpowiadamy

Facebook Twitter

Rybnik wystartował z akcją "Zgłoś nielegalny baner". Kampania wydaje się wchodzić w swój najgorętszy okres, bo wybory już 15 października. "Jednak komitety wyborcze powinny pamiętać o zachowaniu czystości i bezpieczeństwa przestrzeni publicznej"- piszą urzędnicy.

Zgłoś nielegalny baner
Fot. pixabay.com

Zgłoś nielegalny baner

Nielegalnie rozwieszane banery wyborcze mogą zakłócać estetykę miejsca, a także stanowić zagrożenie bezpieczeństwa i naruszenie prawa. O tym, że ogłoszenia kandydatów mogą być jedynie w miejscach, gdzie wyrażono na to zgodę, przypomniały też w tym tygodniu Pawłowice.

Zgłoś nielegalny baner w aplikacji halo! RYBNIK

Do Straży Miejskiej w Rybniku napływają liczne zgłoszenia o nielegalnych banerach wyborczych, miasto uruchomiło więc specjalną kategorię w aplikacji halo! RYBNIK. Wystarczy skorzystać z modułu „Zgłoś Problem” i wybrać nową kategorię „Nielegalny baner”. Zgłoszenie trafi do Straży Miejskiej w Rybniku, której pracownicy zweryfikują treść informacji i w razie stwierdzenia nieprawidłowości, podejmą stosowne i zgodne z prawem działania.

Agnieszka Skupień: Korzystanie z nowej funkcjonalności jest proste i intuicyjne. Po wybraniu kategorii „Nielegalny baner” zostaną Państwo poproszeni o dostarczenie kilku podstawowych informacji. Chodzi o krótki opis sytuacji i wskazanie lokalizacji – dokładnego miejsca, gdzie powieszono nielegalny baner wyborczy. Można dołączyć zdjęcia, które udokumentują sytuację

– tłumaczy rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Agnieszka Skupień rzeczniczka prasowa UM Rybnik

Zgłoś nielegalny baner. Jak to działa?

Po wysłaniu zgłoszenie trafi do Straży Miejskiej w Rybniku, której pracownicy zweryfikują treść informacji i w razie stwierdzenia nieprawidłowości, podejmą stosowne i zgodne z prawem działania.

Zgłoś nielegalny baner. Regulacje w zakresie wywieszania plakatów wyborczych wyraźnie wskazują na kilka ważnych kwestii

  • Umieszczenie plakatu wyborczego w pasie drogowym wymaga zezwolenia zarządcy tej drogi. To decyzja administracyjna, w której może zostać naliczona stosowna opłata za zajęcie pasa drogowego. Za plakat wyborczy umieszczony bez takiej zgody może zostać naliczona kara pieniężna.
  • W przypadku stwierdzenia zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia, poprzez umieszczenie plakatu wyborczego, zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną, stanowiącą dziesięciokrotność opłaty ustalanej jak przy wydawaniu zezwolenia (na podstawie art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy o drogach publicznych)
  • Banery nie mogą być umieszczane: w obrębie oddziaływania skrzyżowania, na znakach drogowych, wiaduktach kolejowych w obrębie pasa drogowego, jak również w pasie drogowym poza obszarem zabudowanym, z wyłączeniem parkingów i miejsc obsługi podróżnych.
  • Plakaty umieszczone w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, mogą zostać usunięte przez odpowiednie służby
  • Właścicielom posesji, na których zostały umieszczone treści wyborcze w postaci np. plakatów przypominamy, że podlegają one ochronie prawnej. Właściciel nieruchomości powinien wystosować do komitetu wyborczego wezwanie do natychmiastowego usunięcia plakatu wyborczego (jeśli został wywieszony bez jego zgody), może również rościć prawo do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości.

Dawid Błatoń: Rozumujemy, że nielegalne rozwieszanie banerów wyborczych może być irytujące i nieestetyczne, ale odpowiedzią na to nie może być samodzielne usuwanie tych materiałów. Istnieją procedury i regulacje prawne, które określają, jakie działania można podjąć w takich sytuacjach. Najważniejszym krokiem jest zgłoszenie przypadku, co pozwoli na podjęcie działań zgodnie z obowiązującymi przepisami

– podkreśla rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku.

Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj