Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zima nie chce nas opuścić…czy nasze bratki na balkonach dadzą sobie radę?

Facebook Twitter

Zimowa aura wita nas w regionie każdego dnia. Nie odpuszcza...dlatego w Radiu 90 pytamy czy przyroda da sobie radę z codziennie padającym śniegiem, przymrozkami i niskimi temperaturami w ciągu dnia.

Co z kwiatkami, które zdobią już wiele balkonów? Co z trawnikami, z których wygrabione zostały już liście? Zapytaliśmy o to inspektora ds. kolekcji roślinnych Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu:

Piotr Kolarczyk: Bratki to są wytrzymałe kwiaty, pochodzą od naszych bratków polnych, które mamy tutaj w Europie, więc one powinny wytrzymać nawet duże mrozy zimowe. Trawa też jest rośliną wytrzymałą, wszystkie trawy wygrabione z liści już zaczynają wegetację bardzo wcześnie. Już trochę światła wpuściliśmy do tej trawy, napowietrzyła się dzięki wygrabieniu liści i resztek pozostawionych po zeszłym roku, więc to na pewno jej nie zaszkodzi.

Przyroda powinna sobie poradzić z kapryśną kwietniową aurą

– dodaje:

Piotr Kolarczyk: Przymrozki czy śnieg w kwietniu to nie jest żaden problem dla przyrody i dla roślin i dla zwierząt, w prawdzie ona trochę spowolniła ten rozwój roślinności i budzenie się zwierząt do aktywności, bo ta temperatura jest jednak niska i to spowalnia ten wybuch wiosny i tego aktywnego życia, ale to się ciągle odbywa i to nie jest zagrożone, natomiast nasze kwiatki czy uprawy, które często pochodzą z innych stref klimatycznych i często są niedostosowane do naszych warunków, one mogą zmarznąć i właśnie kwiaty balkonowe, które nie są przyzwyczajone do klimatu, to może je uszkodzić przymrozek czy śnieg.

Zmienna pogoda w kwietniu nie jest niczym nadzwyczajnym. Ostatnie lata były po prostu wyjątkowo ciepłe…

Piotr Kolarczyk: Wczesne lata, które były gorące wręcz i wcześniej się zaczynała ta wiosna, więc jesteśmy przyzwyczajeni, że już w marcu było dosyć ciepło i przyjemnie dla nas, a to też nie było za dobre dla przyrody. Kwiecień jaki jest taki jest, to jest całkiem normalne, jest trochę chłodniejszy niż ostatnio, ale to jest normalne dla przyrody i dla nas też powinno być.

Byle do wiosny! :)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021