Zmiana czasu na zimowy. Przed nami najdłuższa niedziela w roku
Końcówka października zawsze przynosi ze sobą pewną wyjątkowość. W ostatnią niedzielę tego miesiąca, mamy do czynienia z najdłuższą dobą w roku. Co jest tego powodem? To właśnie w tym dniu przestawiamy zegarki, przechodząc z czasu letniego na zimowy.
Zmiana czasu na zimowy
Zmiana czasu to temat, który niejednokrotnie budzi wiele kontrowersji. Mimo to Polska nadal znajduje się wśród 50 krajów na świecie, które decydują się na jej stosowanie. W praktyce oznacza to, że w ostatni weekend października 2023 roku, zaczynamy korzystać z czasu zimowego.
Przejście na czas zimowy w 2023 roku nastąpi w niedzielę 29 października. Jest to ostatnia niedziela tego miesiąca i o godzinie 3.00 w nocy powinniśmy przestawić nasze zegary o godzinę do tyłu. Zgodnie z zasadami czasu zimowego, muszą one ponownie wystartować od godziny 2.00.
Zmiana czasu. Kiedyś cofaliśmy tylko zegarki, a jak to wygląda teraz?
Czy musimy zwracać uwagę na wszystkie otaczające nas zegary? Wszystko zależy od tego, czy są one połączone z internetem. Komputery, telefony i smartwatche, dzięki swojemu połączeniu z siecią, dokonają aktualizacji swoich wskazań automatycznie w czasie rzeczywistym.
Niestety, nie wszystkie urządzenia są w stanie samodzielnie dostosować się do zmiany czasu. Zegarki mechaniczne i elektroniczne, które nie są połączone z internetem, będą wymagały ręcznego skorygowania wskazywanej godziny. W tej grupie warto zwrócić uwagę na urządzenia AGD. Wyświetlacze lodówek i piecyków to słabe ogniwo. O sugerowanie się ich wskazaniami jest bardzo łatwo i jeśli o nie nie zadbamy, przejście w czas zimowy może okazać się dla nas niepotrzebnie przykre.
Zmiana czasu na zimowy niesie ze sobą wiele konsekwencji
W ostatnią niedzielę października zmienia się wskazanie czasu urzędowego, które wpływa na funkcjonowanie naszego otoczenia. Ignorowanie tej korekty sprawi, że będziemy na przegranej pozycji w obliczu transportu zbiorowego, kurierów i wszystkich aspektów życia, które zależne są od parametru czasu.
Często wskazywaną konsekwencją przejścia w czas zimowy jest dłuższa noc i szanse na dłuższy sen. Otóż: nieprawda. Rzeczywiście, w niedzielę 29 października możemy liczyć na najdłuższą dobę tego roku. Będzie ona trwała 25, a nie 24 godziny. Czy zapas ten przeznaczymy na sen, zależy od indywidualnych preferencji. Noc z soboty na niedzielę nie potrwa jednak aż o godzinę dłużej.
Zmiana czasu a złudzenie dłuższej nocy i krótszego dnia
Coraz dłuższe noce i krótsze dni będziemy obserwować jeszcze przez kilka tygodni. Odpowiedzialna za nie jest pozycja Ziemi względem Słońca. Polska, położona półkuli północnej, otrzymuje obecnie coraz mniej promieni słonecznych. Przełom nastąpi 22 grudnia, w dniu przesilenia zimowego. Od tego dnia słonecznych chwil zacznie stopniowo przybywać aż do przesilenia letniego.
Zmiana czasu na zimowy spowoduje tylko, że łatwo będzie o złudzenie krótszego dnia i dłuższej nocy. W niedzielę 29 października, o godzinie 7.00, będzie jaśniej niż o tej samej godzinie dzień wcześniej. Zmierzch nastąpi też zauważalnie wcześniej, ale w skali doby noc będzie dłuższa tylko o kilka minut.
Więcej o zmianie czasu będziecie mogli dowiedzieć się w naszym niedziennym programie Opowieści o regionie!
Zobacz także:
Czytaj także:
- Gablota z zegarkiem Korfantego już stoi na lotnisku w Pyrzowicach
- Radio 90 w zakładzie zegarmistrzowskim [WIDEO,FOTO]
- Szczęśliwi czasu nie liczą. W Rybniku zegar na ratuszu śpieszy o 4 minuty