Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zobacz jak wygląda sąd po remoncie. Kolejne dni otwarte w Raciborzu

Facebook Twitter

Mówią, że to perła śląskiej architektury. Zabytkowy budynek Sądu Rejonowego w Raciborzu jest już po remoncie, a efekt prac można zobaczyć podczas Dni Otwartych. Zapowiedziano je na kolejne piątki.

www.facebook.com/Wojewódzki-Urząd-Ochrony-Zabytków-w-Katowicach

W ten piątek (25.02.) i w kolejny: 4 marca będzie można budynek zwiedzić z przewodnikiem, to kolejny raz gdy drzwi Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości, jak zaczęto o nim mówić, będą otwarte dla mieszkańców. Renowacja sądu przy ulicy Wojska Polskiego 24, kosztowała 20 mln zł.

Budynek wzniesiono w latach 1889–1892 jako pruski Sąd Krajowy, w 2017 r. rozpoczął się remont, podczas którego na ścianach budynku, odkryto oryginalne polichromie. Znajdują się w sali posiedzeń, która przez lata używana była jako sala gimnastyczna, bo przypomnijmy, że do 2012 roku w budynku był poprawczak.

Te polichromie to jeden z nielicznych zachowanych przykładów XIX-wiecznego malarstwa ściennego w budynku użyteczności publicznej na terenie naszego województwa

– podkreślali konserwatorzy zabytków.

W lutym tego roku zorganizowano pierwsze Dni Otwarte, cieszyły się tak dużym powodzeniem, że postanowiono przygotować kolejne.

Zwiedzanie możliwe jest 24 lutego i 4 marca w godzinach 12.00-19.00, wejście co godzinę w grupach 15-osobowych.
Zapisy na zwiedzanie pod numerem telefonu: 32 45 94 670 lub poprzez e-mail: centrumedukacjiprawnej@raciborz.sr.gov.pl. O ewentualnych wolnych miejscach Sąd Rejonowy w Raciborzu poinformuje na swojej stronie internetowej i oficjalnej stronie na Facebooku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2022