Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żołnierze z tytułem ratowników. Terytorialsi już po kursie

Facebook Twitter

Blisko 120 żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Wojsk Operacyjnych odebrało dyplomy ukończenia kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Tym samym zdobyli oni tytuł ratownika. W szkoleniach brali udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Gliwic, Bytomia i Cieszyna.

fot.13 ŚBOT/ mat. prasowe

Żołnierze umiejętności zdobyte podczas kursu mogą teraz wykorzystać m.in. w szpitalach, pomagając medykom w walce z pandemią – pobierać wymazy, opatrywać chorych, zajmować się dystrybucją środków ochrony indywidualnej. Szkolenia prowadzili ratownicy medyczni ze Szkoły Ratownictwa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. W trakcie 66 godzin dzielili się wiedzą z zakresu ratownictwa medycznego.

fot.13 ŚBOT/ mat. prasowe

Wykłady obejmowały m.in. tematykę dotyczącą bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, udzielenia pomocy poszkodowanemu, zestawów ratowniczych czy dezynfekcji sprzętu. Ratownicy medyczni uczyli żołnierzy resuscytacji dorosłych, dzieci, niemowląt; jak postępować z chorym nieprzytomnym, który ma nagłe drgawki, cukrzycę, udar mózgu czy kiedy się topi. Nie zabrakło tematów dotyczących taktyki działań ratowniczych podczas zdarzeń masowych, wstępnej segregacji poszkodowanych, a nawet psychologicznych aspektów wsparcia poszkodowanych.

fot.13 ŚBOT/ mat. prasowe

Zajęcia prowadziło 22 ratowników medycznych z doświadczeniem. Zgodnie z przepisami, osoby prowadzące takie szkolenia muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w udzielaniu świadczeń w Zespole Ratownictwa Medycznego. Kurs zakończył się egzaminem państwowym.

Od tej pory żołnierze mogą udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy przy użyciu torby R1. Poza zestawami do opatrywania ran, unieruchamiania kończyn, znajduje się tam również sprzęt do przyrządowego udrażniania dróg oddechowych, prowadzenie oddechu wspomaganego oraz tlenoterapii.

– mówi Michał Kucap, ratownik medyczny ze Szkoły Ratownictwa.

Kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy realizowane przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, pozwalają na uzyskanie tytułu „ratownika” i tym samym uzyskanie najwyższego możliwego stopnia przeszkolenia w zakresie ratownictwa, który dostępny jest dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego.

– zaznacza Łukasz Pach, dyrektor WPR.

Jak dodaje dowódca 13 ŚBOT płk. Tomasz Białas, w wojsku rola medyków i ratowników jest bardzo ważna.

Wiemy jak duże mają oni znaczenie w czasie wojny i że niejednokrotnie od ich wiedzy i wyszkolenia zależy nasze życie. Dlatego też szkolenia w tym zakresie są dla nas priorytetowe. Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy jest jednym z elementów szkolenia, który pozwala nie tylko w czasie konfliktów zbrojnych, ale i w czasie pokoju pomagać mieszkańcom naszego regionu. Jest to szczególnie ważne teraz w czasie pandemii gdy wspieramy personel medyczny i staramy się ich odciążyć w tych aspektach, w których jest to możliwe.

– podkreśla płk Tomasz Białas.

fot.13 ŚBOT/ mat. prasowe

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj