Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żorski ośrodek podpisał kontrakt na pomoc psychiatryczną

Facebook Twitter

Ośrodek Medyczno-Terapeutyczny "Syriusz" w Żorach, ul. Promienna 5 A. Ten NZOZ w regionie podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży.

To tam powinni kierować się młodzi pacjenci m.in. z Rybnika, gdzie jak wiecie z wiadomości Radia 90: od 1 stycznia nie ma możliwości skorzystania z bezpłatnej wizyty.

Narodowy Fundusz Zdrowia podczas postępowania konkursowego otrzymał trzy oferty na region rybnicki. Region rybnicki obejmuje kilka powiatów. Powiaty: raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory. Dotychczasowy podmiot, który obejmował dzieci w ramach zakresu psychiatrycznych świadczeń, nie złożył oferty. Centrum Medyczne w Rybniku nie przystąpiło do konkursu na kontrakt z NFZ w ramach świadczeń psychiatrycznych, ambulatoryjnych dla dzieci i młodzieży. Dlaczego? Nie spełniał zapewne warunków dotyczących konieczności zatrudnienia odpowiedniego personelu.

– tłumaczy Małgorzata Doros, rzeczniczka śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Jak ustaliło Radio 90: specjalista zatrudniony w „Centrum Medycznym” w Rybniku, który do tej pory przyjmował małych pacjentów, zrezygnował z pracy, a innego lekarza nie udało się zatrudnić. Ministerstwo Zdrowia mając świadomość braków na rynku pracy lekarzy specjalistów w zakresie psychiatrii dziecięcej, postawiło płatnikowi i oferentom warunki trudne, wręcz niemożliwe do spełnienia – czytamy w wyjaśnieniu, jakie „Centrum Medyczne” wysłało do rybnickiego magistratu. W sumie z naszego regionu w konkursie startowały 3 podmioty.

Najwyższa ocenę otrzymała spółka Syriusz. Otrzymała 72 punkty, najwyższa możliwą stawkę. Tym samym otrzymała kontrakt na 2019 rok i następne lata, gwarantując pacjentom z regionu rybnickiego, małym pacjentom, dzieciom i młodzieży, że zostaną objęci opieką. Ponieważ NFZ kupił tyle samo świadczeń, ile w roku ubiegłym. Jest w Żorach, ale obejmie opieką dzieci i młodzież w ramach tych świadczeń z całego subregionu rybnickiego.

Zmienił się też adres poradni, w których z opieki psychiatry mogą skorzystać młodzi pacjenci z Knurowa: ośrodek z tego miasta przegrał w konkursie z dwoma poradniami z Pyskowic i poradnią działającą przy szpitalu psychiatrycznym w Toszku. Nowa umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży obowiązuje przez najbliższe 5 lat.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024