Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zrób to z głową: Jak oszczędzać na prądzie? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Wzrost cen za energię elektryczną powodują wyższe rachunki w naszych domach i przedsiębiorstwach. Właśnie teraz warto pomyśleć o modernizacji oświetlenia, aby zmniejszyć rachunki za prąd, ale też poprawić jakość pracy i bezpieczeństwo. Firma Beghelli opracowała System RX z gwarancją oszczędności, gdzie nawet przy małej instalacji modernizacja się opłaca.

mgr inż. Tomasz Chomicz Business Development Manager w Beghelli Polska

Radio 90: W ostatnim czasie słyszymy o dużych podwyżkach cen za prąd, które przedsiębiorcy już odczuwają lub w znaczący sposób odczują w przyszłym roku. Z jakimi stawkami za energię spotykacie się Państwo w rozmowach z przedsiębiorcami?

Tomasz Chomicz: W rozmowach z przedsiębiorcami jeszcze rok temu rozmawialiśmy o stawce mniej więcej 40 gr/kWh. W tym roku już przedsiębiorcy sygnalizują, że jest to stawka 80 gr/kWh, ale też sygnalizują, że już wiedzą, iż w przyszłym roku ta stawka może wynosić nawet 1,5 zł.

Radio 90: Co można zrobić, żeby zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami za energię elektryczną?

Tomasz Chomicz: Najprostszym rozwiązaniem jest modernizacja urządzeń elektrycznych. Tutaj chciałbym zwrócić uwagę, że wielu przedsiębiorców, jeśli chodzi o modernizację, zastanawia się nad urządzeniami najbardziej energochłonnymi, np. jakimiś maszynami produkcyjnymi, a okazuje się, że duży potencjał, jeśli chodzi o oszczędność energii drzemie też w oświetleniu, które zainstalowane jest w danym obiekcie klienta.

Radio 90: Czy wystarczy zastosować jakikolwiek produkt w technologii LED, żeby oszczędzać?

Tomasz Chomicz: Mamy takie powiedzenie w branży, że „LED LED-owi nie jest równy”. W ostatnich latach, w Polsce i całej Unii Europejskiej były robione badania produktów LED-owych, gdzie się okazało, że bardzo wiele produktów na rynku nie spełnia wymagania norm lub też parametry, które są zapisane, np. w kartach katalogowych nie mają niczego wspólnego z rzeczywistością. W Polsce taką jednostką nadzoru rynku jest Urząd Komunikacji Elektronicznej. Też takie badania były przeprowadzane. Możliwości tego urzędu są dosyć małe, dlatego są to badania wyrywkowe, ale żeby pokazać wielkości to w przebadanych produktach, ponad 50% nie spełniało norm lub parametry nie były zgodne z rzeczywistością. Jeśli chodzi o energooszczędność, to zwróciłbym uwagę, że bardzo wiele produktów teoretycznie wprowadza energooszczędność, ale jest to energooszczędność czynna- mocy czynnej. Okazuje się, że mocy biernej mamy tak duże straty, iż niestety, finalnie produkt LED-owy może nawet sprowadzać starty w przedsiębiorstwie danego klienta.

Radio 90: Czy wszystkie produkty LED na rynku są certyfikowane?

Tomasz Chomicz: Wszystkie produkty na rynku powinny przejść badania na zgodność z normami. Po tych badaniach dany producent może wystawić deklarację CE i deklaracja CE dopuszcza taki produkt na rynek. Też chciałbym zwrócić uwagę, że spotykamy się na rynku z czymś takim, że wielu producentów, np. w swoich reklamach stosuje zapis, że produkty mają certyfikaty CE. CE to nie jest certyfikat tylko deklaracja i niestety, nawiązując też do informacji, że wiele produktów nie przeszła badań na rynku, też te deklaracje były wystawione bez żadnych badań na zgodność z normami.

Radio 90: Jak duże oszczędności może wprowadzić zastosowanie technologii LED?

Tomasz Chomicz: W porównaniu do technologii świetlówki czy metalohalogenu – to była technologia najbardziej stosowana przed tą rewolucją LED-ową – można powiedzieć, że produkt LED-owy dobrej jakości na starcie wprowadza nam 50% oszczędności. To jest ten poziom wielkości, mniej więcej. W przypadku zastosowania Systemu RX Beghelli, który proponujemy na modernizację, tutaj możemy mówić o oszczędnościach rzędu około 75%, ponieważ w nim stosujemy dwa systemy sterowania. Jest jeden system sterowania oparty na czujnikach światła dziennego, gdzie wykorzystujemy światło dziennie, żeby jeszcze bardziej oszczędzać energię. A drugi system, to jest system zarządzania całym oświetleniem, ustawienia różnych scenariuszy, scen świetlnych, zmniejszenia mocy w wybranych zakresach czasowych.

 

Radio 90: Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze energooszczędnego oświetlenia LED?

Tomasz Chomicz: Na pewno trzeba spojrzeć kompleksowo na wszystkie parametry, a nie tylko na kilka wybranych. Takim bardzo ważnym parametrem jest trwałość, ale w połączeniu ze spadkiem strumienia świetlnego w czasie, ponieważ diody to nie jest produkt, który cały czas tak samo świeci. Produkty wysokiej jakości bardzo wolno tracą swój strumień świetlny. Natomiast produkty niskiej jakości bardzo szybko ten strumień świetlny w czasie tracą. Kolejne elementy to powtarzalność takiego produktu, jeśli chodzi o barwę i strumień świetlny, dodatkowy parametr – stopień oddawania barw, czyli jak nasze przedmioty wyglądają oświetlane przez takie oświetlenie. Bardzo ważnym parametrem jest też ograniczenie efektu olśnienia. Niestety jest bardzo dużo produktów energooszczędnych na rynku, ale kosztem właśnie tego parametru, że powodują bardzo duże olśnienie, co jest bardzo niebezpieczne w zakładach pracy, co też może wpływać na wydajność pracowników. Należy też spojrzeć kompleksowo na wydajność nie pojedynczej oprawy oświetleniowej, ale całego systemu – w połączeniu z rozsyłem opraw oświetleniowych, a także w połączeniu z systemami sterowania, które są zastosowane. Ostatnim takim elementem, na który bym zwrócił uwagę to zapisy gwarancyjne, czy nie ma tam ukrytych haczyków, gwiazdek, gdzie często widzimy taką praktykę, że gwarancja jest udzielana tylko na to, że produkt działa, a nie to, że działa prawidłowo przez cały okres użytkowania.

Radio 90: Jak szybko zwraca się modernizacja oświetlenia?

Tomasz Chomicz: Podam taki przykład dla zakładu, który pracuje 16 godzin na dobę, 5 dni w tygodniu, czyli jest to około 4 tysiące godzin w roku. Przy stawce z poprzedniego roku, 40 gr/kWh, przy naszym produkcie w Systemie RX, bardzo zaawansowanym, z systemami sterowania był to czas zwrotu rzędu 3 lat. W tej chwili przy stawce 80 gr/kWh to jest czas nawet 1,5 roku.

Radio 90: Dla jak dużego zakładu, jak dużej powierzchni modernizacja się opłaca?

Tomasz Chomicz: Tutaj odpowiem w trochę w inny sposób, ponieważ chętnie bym tutaj zwrócił uwagę na ilość opraw. To chyba przykład, który najbardziej może przemówić do przedsiębiorcy. Każdy na pewno widział w swoim zakładzie, przedsiębiorstwie, magazynie, ale też na parkingach podziemnych często są stosowane oprawy hermetyczne 2x58W – świetlówkowe. Przy naszym systemie, dla stu takich opraw, modernizując to na System RX Beghelli możemy mówić o oszczędnościach rzędu ponad 30 tysięcy złotych rocznie. Nawiązując do zakładów produkcyjnych, gdzie to jest najczęściej nawet tysiąc takich opraw, to mamy już ponad 300 tysięcy złotych oszczędności rocznie.

Radio 90: Skąd wziąć na to wszystko środki?

Tomasz Chomicz: System RX to usługa z możliwością spłaty modernizacji z oszczędności. Polega to na tym, że na początku u danego klienta przeprowadzamy audyt, sprawdzamy jakiej mocy ma zastosowane obecnie oświetlenie, jakiego rodzaju. Przygotowujemy całą koncepcję, jakie nasze produkty można w to miejsce zastosować i wyliczamy tak klientowi system spłaty, żeby rata za system była na takim samym poziomie jak oszczędności miesięczne, które wprowadzi nasz system. Co więcej, jako Beghelli pomagamy klientom w dofinansowaniu instalacji energooszczędnych z dostępnych programów rządowych.

Radio 90: Czy klienci posiadający środki na modernizację mogą skorzystać z System-u RX Beghelli?

Tomasz Chomicz: Jak najbardziej tak. Spłata z oszczędności jest propozycją, ale nie wymogiem, żeby uczestniczyć w tym systemie modernizacji. Ja to porównuję do lokaty bankowej. Jeżeli klient ma własne środki, to w tej chwili lokata bankowa, to jest rząd zwrotu około 8% w skali roku. Przekładając to na modernizację oświetlenia, tutaj mamy zysk rzędu 30-60%, także można powiedzieć, że jest to najlepsza lokata pieniędzy w tej chwili na rynku- modernizacja oświetlenia Sytemu RX.

Radio 90: Czy zastosowanie Systemu RX, który oprócz finansowania zawiera w sobie systemy sterowania, wiąże się z dużymi kosztami przerobienia instalacji?

Tomasz Chomicz: System RX zawiera dwa systemy sterowania. Pierwszy system jest oparty na czujnikach światła dziennego, które już są wbudowane w nasze oprawy oświetleniowe, czyli to absolutnie nie powoduje potrzeby zamiany istniejącej instalacji u klienta. A drugi system, który umożliwia zarządzanie całym oświetleniem, podzielenia oświetlenia na różne strefy, grupy, jest to system oparty na komunikacji radiowej. Są to dwa systemy, które nie wymagają żadnej zmiany w istniejącej instalacji klienta.

Radio 90: W jaki sposób Beghelli zabezpiecza oszczędności przedsiębiorcy?

Tomasz Chomicz: Wykonujemy u przedsiębiorcy audyt, wyliczamy ile energii w tej chwili zużywa oświetlenie zainstalowane na jego obiekcie, proponujemy zastosowanie naszych rozwiązań i też pokazujemy ile dokładnie taki system wprowadzi oszczędności w przedsiębiorstwie danego klienta, a na wyliczone przez nas oszczędności wystawiamy tak zwaną pisemną gwarancję oszczędności. Polega ona na tym, że klient każdego roku, po zainstalowaniu naszego systemu, może sprawdzić takie oszczędności. Jeżeli te oszczędności będą mniejsze niż w naszym wyliczonym audycie, to jesteśmy zobowiązani klientowi zrekompensować tę różnicę. Dlatego można powiedzieć, że przed podpisaniem kontraktu z Beghelli, klient jest pewny, że te oszczędności, które mu wyliczymy będą później faktycznie istniały na jego obiekcie.

Radio 90: Podsumowując – co to jest System RX Beghelli?

Tomasz Chomicz: System RX to usługa, gdzie modernizujemy oświetlenie wprowadzając oszczędności, jednocześnie maksymalizując ten efekt oszczędności przez zastosowanie dwóch systemów sterowania. System oparty na czujnikach światła dziennego i też system, którym możemy zarządzać całym oświetleniem, podzielić oświetlenie na grupy i tak dalej. Ponadto, wprowadzamy też bezpieczeństwo na obiekcie, ponieważ są to systemy i produkty, które spełniają normy. Zwracamy też bardzo mocno uwagę na efekt ograniczenia olśnienia, czyli zjawisko, które jest niedopuszczalne dla osób pracujących w danym budynku. Dodatkowo System RX może obejmować oświetlenie awaryjne. To też bezpieczeństwo w danym obiekcie. Beghelli też produkuje takie rozwiązania, włącznie z bezprzewodowym systemem monitoringu całego oświetlenia awaryjnego. System RX, podsumowując, to też spłata modernizacji z oszczędności, czyli finansowanie z możliwością dofinansowania w postaci bonusu za modernizację. To też system, jeśli klient chce być spokojny, że efekt oszczędzania będzie faktycznie spełniony, tak jak we wcześniejszych analizach, ponieważ jest to system z pisemną gwarancją oszczędności.

Radio 90: Jak się skontaktować z firmą Beghelli?

Tomasz Chomicz: Nasz oddział w Polsce znajduje się w Rybniku. Można odwiedzić nasze biuro. Można do nas napisać w sprawie Systemu RX na modernizacje@beghelli.pl lub też odszukać nas przez stronę internetową beghelli polska.

Kontakt:

Podmiejska 95, 44-207 Rybnik

tel. (32) 422 55 79

Jak dojechać:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj