StartKultura

19. Konfrontacje Filmowe w rybnickim Dyskusyjnym Klubie Filmowym

W Rybniku od wielu lat można zobaczyć bogatą paletę dobrych i ambitnych filmów. Dzieje się to za sprawą działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Ekran”, który na swoich seansach stara się pokazać kinomanom nowości z różnych nowoczesnych kierunków sztuki filmowej, a także tytuły z wszystkich kontynentów oraz utwory nagrodzone na najbardziej znaczących festiwalach. Dotychczas w ciągu 49 lat pracy pokazano filmy aż z 77 krajów świata!

W każdy poniedziałek października i listopada w DKF-ie zostaną wyświetlone pokazy wybranych filmów. Przygotowano 16 tytułów, które tradycyjnie będą pokazywane w ramach ośmiu ustalonych tematów.

ZOBACZ REPERTUAR Z OPISAMI PREZENTOWANYCH FILMÓW

Na przykład temat „A życie płynie dalej” przyniesie dwa niezwykłe filmy. Zjawiskowy dokument Wernera Herzoga pt. „Szczęśliwi ludzie. Rok w tajdze” oraz piękną opowieść o dojrzewaniu i inicjacji młodzieńca w dalekiej, pięknej Laponii pt. „Wilk”. Film produkcji szwedzkiej.

W ramach tematu „Literatura i Film” (projekcja z okazji Rybnickich Dni Literatury) pokazany zostanie niezwykły dramat czeskiego pisarza Ladislava Fuksa pt. „Palacz zwłok”. Drugim tytułem będzie emocjonujący obraz oparty na wątkach twórczości Szekspira pt.”Koriolan” ukazujący niezwykłą walkę o Rzym. Akcja została przeniesiona w realia współczesności, a główną rolę brawurowo odtwarza Ralph Fiennes. Temat „Poszukiwanie szczęścia” przynosi dwa bardzo ciekawe filmy: „Raj. Miłość” produkcji austriackiej oraz amerykańsko-hinduski „Hotel Marigold”. Oba mówią o poszukiwaniu szczęścia przez kobiety i ich rozczarowaniach. Będą jeszcze takie tytuły jak: „Obyczajowe kontrowersje”, „Wzruszenia i radość życia”, „Gutek Films prezentuje” ,”Filmy o których się mówi, „Spragnieni miłości i Fińska szkoła uczuć”.

Na otwarcie 19 Konfrontacji w dniu 1 października organizatorzy zapraszają na PRAPREMIERĘ POLSKĄ włoskiego filmu Pupi Avatiego (po raz pierwszy w Polsce) pt. „Dziewczyny o wielkich sercach” oraz na polską komedię w stylu słynnego „Rejsu” z plejadą znakomitych aktorów polskich pt. „Nie ten człowiek” w reżyserii Pawła Wendorffa. Film robi furorę w Ameryce. Na zakończenie w dniu 26 listopada dystrybutor Gutek Films z Warszawy zaprasza na pokaz zdobywcy Złotej Palmy na tegorocznym Festiwalu w Cannes, filmu pt. „Miłość” ze znakomitymi kreacjami Jean-Louis Trintignanta, Emmanuelle Rivy i Isabelli Huppert. Reżyserem filmu (także Złota Palma) jest twórca „Białej wstążki” Michael Haneke. Drugim tytułem będzie komedia pełna pomyłek i nieporozumień oraz ukrywanych pragnień pt. „Siostra twojej siostry” produkcji USA. Tak więc będzie można zobaczyć 16 tytułów z następujących krajów: Polska, Austria, Niemcy, Francja, Rosja, Indie, USA, Norwegia, Belgia, Włochy, Anglia, Czechy, Szwecja i Hiszpania.

Filmy pokazywane będą w Teatrze Ziemi Rybnickiej zawsze o godzinie 18.00. W kasie Teatru będzie można nabywać miesięczne karnety w cenie 59 zł i miejscówki na 2 filmy poniedziałkowe w cenie 19 zł.

Zostaw komentarz