Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

7 kokonów szerszeni w jednym budynku. Akcja strażaków w Raciborzu

Facebook Twitter

Walka z osami i szerszeniami to w tym czasie codzienność strażaków w regionie. Zwykle to usuwanie pojedynczych gniazd tych owadów, które mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców. W sobotę (2.07.) z trudnym zadaniem mierzyli się ratownicy z Raciborza.

Szerszenie użądliły mieszkańca Jastrzębia- Zdroju
fot.pixabay.com

W budynkach gospodarczych tuż przy domu jednorodzinnym na ulicy Jana w Zabełkowie usuwali aż 7 kokonów szerszeni. Strażacy podkreślą, że warto zapobiegać zagnieżdżaniu się groźnych owadów: właściciele budynków już wiosną powinni przeglądać szopy, altanki, poddasza i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi osy mogą przedostać się do środka warto zabezpieczyć siatkami.

Kiedy można wezwać strażaków?

Jednym z przykładów bezzasadnych wezwań straży pożarnej są zgłoszenia o latających owadach na działkach w pobliżu drzew lub na terenach zalesionych poza obszarami zamieszkania.

Musimy być świadomi, że są to naturalne miejsca pobytu tych stawonogów. Należy podkreślić, że interwencje Państwowej Straży Pożarnej przy zdarzeniach, w których nie ma gniazda, a jedynie latające owady nie przynoszą pożądanych rezultatów, a ponadto blokują możliwość interwencji przy zdarzeniach stwarzających większe zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi (np. pożary, wypadki drogowe).

Miejsca, w którym nie przebywają osoby na stałe (altany, tereny zalesione poza obszarami zamieszkania), nie kwalifikują się jako bezpośrednio zagrażające życiu.

W związku z powyższym zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o większą rozwagę przy wzywaniu jednostek straży pożarnej w takich przypadkach.

-informują strażacy i przypominają: Państwowa Straż Pożarna interweniuje jedynie w wypadkach bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi ze strony owadów.

Dyżurny stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej przyjmując zgłoszenie stara się wnikliwie je analizować, może się tak zdarzyć iż uzna interwencję zespołu ratowników straży pożarnej za bezzasadną – brak bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Wówczas proponuje zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm zajmujących się likwidacją gniazd tych uciążliwych owadów.

Pouczenie, podanie numeru telefonu, czy też skierowanie do właściwej instytucji jest jedną z form udzielenia pomocy.

Interwencje PSP podejmowane będą w razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi ze strony owadów i najczęściej będzie to dotyczyć obiektów w których przebywają grupy dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się. W takich przypadkach przewiduje się doraźną ewakuację tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcie niezbędnych działań zmierzających do usunięcia owadów.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj