Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Agata Romaniuk i Kocia Szajka w Cieszynie

Facebook Twitter

Kto utrącił kamieniem ucho różowego jelenia? Odpowiedzi na to pytanie szukać będzie Kocia Szajka. Lola i Poziomka, którymi dowodzi Komandos mają kolejną sprawę do rozwiązania w Cieszynie. Tym razem akcja drugiej książki z serii Agaty Romaniuk jest związana ze Wzgórzem Zamkowym. I to właśnie tam autorka spotka się z czytelnikami w najbliższą środę (16.06.).

Agata Romaniuk: Będziemy ćwiczyć kocią jogę, będziemy zastanawiać się co się kryje za kocimi przysłowiami, będziemy tropić w trawie i improwizować bajki o kotach i nie tylko. Mamy w planie dużo atrakcji. Dzieje się to wszystko w tym samym miejscu, w którym tom drugi się zaczyna, więc będziemy mogli zobaczyć jak to z tym uszkiem różowego jelonka było naprawdę. Miasto jest niezwykle klimatyczne, stare, są zabytki, zakamarki, jest pogranicze, więc to jest niezwykle inspirująca okolica. Wydaje mi się, że też skondensowanie opowieści w niedużym mieście, gdzie właśnie można się chować w tych kamienicach i szukać złoczyńców, to też robi dobrze opowieści.

Inspiracją do powstania serii były bajki na zamówienie, opowiadane przez Agatę Romaniuk na fejsbukowej grupie Wieczorynka przez cały wiosenny lockdown w ubiegłym roku:

Agata Romaniuk: Zawsze opowiadałam bajki moim dzieciom i dzieciom przyjaciół, ponieważ nie mogliśmy się widywać w najgorszym okresie zeszłorocznego lockdownu to wymyśliłam, że będę im opowiadać bajki przez internet, początkowo to miały być bajki dla kilkunastu zaprzyjaźnionych dzieci, a teraz się okazało, że to się niesie i w tej grupie mamy około 3 tysiące kont. To były bajki w całości improwizowane, dzieci podrzucały hasła, np. ”opowiedz o kablu który chciał tańczyć”, ja codziennie opowiadałam 2 bajki, jedna z tych bajek to była bajka o kociej szajce z Cieszyna i tak to się wszystko zaczęło.

Jacy są bohaterowie serii?

Agata Romaniuk: Koty adopciaki, jeden nie ma oczka, dwa koty są wyleniałe, jednak kotka jest nieśmiała. Wszystkie te koty istnieją naprawdę, rzeczywiście dzieci je zgłaszały, że mają kotkę Bronkę albo kota Morfeusza, mieszkają w Cieszynie przy Studni Trzech Braci i ta ekipa kotów, która pierwotnie chciała być łobuzami ale były zbyt leniwe i za bardzo lubiły spać, pomagały cieszyńskiej policji rozwikłać różne zagadki. Bronka mówi gwarą śląsko-cieszyńską, pozostałe koty nie zawsze ją rozumieją, więc musi tłumaczyć na język koci, czyli na Polski.

A spotkanie z Agatą Romaniuk w środę (16.06.) o 18.00 w Zamku Cieszyn. Możemy już zdradzić, że gotowa jest trzecia książka z serii…pojawi się w niej kot zza czeskiej granicy, który dołączy do Kociej Szajki!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021