Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Aplikacja do zarządzania parkingiem nagradzana w międzynarodowych konkursach

Facebook Twitter

„ParKing - Aplikacja do monitorowania i zarządzania parkingiem” została stworzona przez uczniów i nauczycieli w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju. Dzięki tej aplikacji, osoba zarządzająca parkingiem może przypisać osoby do konkretnych miejsc, zaś użytkownicy zyskują możliwość ich rezerwowania. Szkolny wynalazek już jest nagradzany w międzynarodowych konkursach. Przeczytaj o młodych wynalazcach z regionu!

Autorami są uczniowie klasy trzeciej w roku 2020/2021, kształcący się w zawodzie technik informatyk: Dawid Krok, Paweł Kapłon, oraz nauczyciele: Krzysztof Smyczek oraz Marcin Lasak.

Dawid Krok, uczeń III klasy informatycznej w roku 2020/2021 w technikum w Zespole Szkół numer 6 w Jastrzębiu-Zdroju

Radio 90: Czym się zajmowałeś w projekcie?

Dawid Krok: Ja zajmowałem się się stroną logiczną całego tego projektu. Zająłem się stworzeniem strony dla administratora, który może założyć swoje konto i założyć listę użytkowników, którymi będzie zarządzał. Najwięcej czasu zajęło stworzenie kreatora parkingu i cały system przydzielania użytkowników. Gdy to zrobiłem, zająłem się tworzeniem aplikacji dla użytkowników, w której będą mogli zaznaczać czy już zaparkowali na swoim miejscu i udostępniać swoje miejsce na czas, w których nie będą z nich korzystać.

Radio 90: To było trudne dla Ciebie wyzwanie?

Dawid Krok: Na pewno bardzo rozwijające. Połowa czasu to była moja nauka, musiałem się uczyć, jak to tworzyć. Po czterech miesiącach pracy ten projekt już zaczął się dobrze prezentować.

Radio 90: Jakie masz plany na przyszłość?

Dawid Krok: Ukończyć technikum i pójść na studia, może na politechnikę. Uwielbiam programowanie i ten kierunek na pewno mnie interesuje, może nawet czysta matematyka, bo to jest powiązane.

Paweł Kapłon, uczeń III klasy technikum w roku 2020/2021 Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju

Radio 90: Czym się zajmowałeś w projekcie?

Paweł Kapłon: Zajmowałem się wyglądem interfejsu oraz różnorakimi dokumentacjami na konkursy, plakatami, filmami. Ogólnie takimi rzeczami, które na konkursach później się ocenia.

Radio 90: Udział w tym projekcie był dla Ciebie rozwijający?

Paweł Kapłon: Z pewnością jest to fajne doświadczenie, jakie nabywam. Na pewno jest to jakaś nowość, nigdy w takim projekcie nie uczestniczyłem.

Radio 90: Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Paweł Kapłon: Ukończyć technikum i udać się na studia. Z pewnością to, że jestem na informatyku otwiera mi różne możliwości. Chciałbym wykorzystać te cztery lata. Nie wiem jeszcze czy pójdę na czystą informatykę, może wybiorę jakiś powiązany kierunek.

Pracę uczniów koordynowali nauczyciele w Zespole Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju: Krzysztof Smyczek oraz Marcin Lasak.

od lewej: Dawid Krok, Paweł Kapłan, Krzysztof Smyczek, Marcin Lasak

Radio 90: Czym dokładnie jest program „Parking”?

Marcin Lasak: Ten program dokładnie jest systemem, który składa się z dwóch części. Pierwsza część to jest panel administracyjny, który jest zarządzany z poziomu komputera. Druga część systemu to jest aplikacja na telefon, dzięki której można zwalniać miejsce na parkingu, bądź je rezerwować.

Radio 90: To może być przydatne dla każdego.

Marcin Lasak: Zdajemy sobie sprawę, że pewne systemy parkingów miejskich już istnieją, natomiast innowacją na pewno jest ten nasz kreator, za pomocą którego każdy odbiorca końcowy może sobie sam stworzyć swój parking z dostosowaniem do ilości miejsc na tym parkingu. Oprócz tego możliwe jest zwalnianie danego miejsca i rezerwowanie danego miejsca oraz ogólna informacja o tym gdzie dane miejsca i w jakim miejscu parkingowym one są dostępne. Odbiorcą końcowym jest zarówno miasto, powiat, gmina, jak i firma, która ma swoją siedzibę i dość ograniczoną liczbę miejsc parkingowych. Jak wiemy, jest to sytuacja coraz częściej spotykana, ponieważ aut przybywa, a na parkingi miejsca nie ma.

Marcin Lasak: Mieliśmy zgłoszenie od bielskiej firmy, która chciała coś takiego na zamówienie, natomiast stwierdziliśmy, że nie będziemy tego chcieli robić tylko dla jednej firmy, tylko stworzymy możliwość użycia kreatora parkingu, po to żeby nie ingerować w tę aplikacje z każdym następnym klientem, ale żeby każdy następny klient mógł sam stworzyć swój parking za pomocą prostego kreatora, który może wyznaczyć bryłę tego parkingu, wyznaczyć ilość miejsc oraz w jakiej lokalizacji te auta mają być na tym parkingu zaparkowane.

Radio 90: Zaangażowaliście uczniów do tego projektu?

Krzysztof Smyczek: Tak, w projekcie przedstawiliśmy jakie są założenia, co należałoby zrobić i po prostu uczniowie zgłosili się do tego projektu.

Radio 90: Dziękuję za rozmowę.

Dziękujemy.

Podczas Globalnego Forum Innowacji w Limassol na Cyprze uczniowie Zespołu Szkół nr 6 zdobyli srebrny medal. Kilka dni później otrzymali złoto na Międzynarodowym Forum E‑nnovate.

Istnieją już na świecie różne systemy parkingowe, jednak żaden z nich nie jest w stanie przewidzieć delegacji, zwolnienia lekarskiego czy innej, bardziej lub mniej planowanej nieobecności pracownika, a co za tym idzie chwilowego zwolnienia jego miejsca parkingowego. Dlatego uważamy, że nasz projekt jest innowacyjny na skalę światową

-czytamy w opisie wynalazku.

Pracę uczniów oraz nauczycieli wspiera dyrekcja szkoły. Dyrektorka Jolanta Kłopeć wspomina o ostatnim sukcesie Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju. Tamtejsze technikum znalazło się na wysokim miejscu w ogólnopolskim rankingu „Perspektywy.”

Jolanta Kłopeć, dyrektora Zespołu Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju

Jolanta Kłopeć: Technikum nr 4, czyli szkoła, która wchodzi w skład zespołu szkół, zdobyła pierwsze miejsce w województwie śląskim i jest w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół technicznych w Polsce. W metodologii tego rankingu brano pod uwagę wyniki naszych uczniów na maturze podstawowej, rozszerzonej, wyniki z egzaminów zawodowych i sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach. Ten ranking był już publikowany 23. raz i bierze w nim udział około 500 szkół w całej Polsce. Warto zauważyć, że w naszej szkole uczymy ponad 600 uczniów. Cieszy nas to, że w Jastrzębiu-Zdroju w mieście górniczym udało się nam stworzyć silny ośrodek rozwoju i myśli technicznej. Miejsce, gdzie powstają wynalazki i kształci się zdolna młodzież.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj