Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bezpłatne badania jelita grubego w szpitalu w Jastrzębiu

Facebook Twitter

Placówka realizuje program Narodowego Funduszu Zdrowia, który ma pomóc we wczesnym wykryciu zmian. A jak wiemy w przypadku nowotworów czas liczy się szczególnie.

Jak słyszymy w szpitalu w Jastrzębiu, rak jelita grubego uważany jest za bardzo podstępny nowotwór, ponieważ rozwija się często bezobjawowo.

Zanim rak jelita ostro zaatakuje, może upłynąć nawet dziesięć lat. Żeby szybko wyłapać zmiany, warto zrobić badanie kolonoskopowe.

Komu jest polecane? Każdemu kto w ciągu ostatnich 10 lat nie miał takiego badania a jest w wieku od 50 do 65 lat, 40-latkom polecane jest wtedy kiedy w rodzinie były przypadki raka jelita grubego. I jeszcze jedna ważna informacja: nie obowiązuje rejonizacja. Z Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego, płaconego przez NFZ, w jastrzębskim szpitalu skorzystać można niezależnie od miejsca zamieszkania.

Program Narodowego Funduszu Zdrowia pod nazwą „Profilaktyczne Programy Zdrowotne – Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego”.

Program daje możliwość wykonania badania kolonoskopii, które przede wszystkim ma za zadanie wczesne wykrycie zmian w obrębie jelita grubego oraz pobranie wycinków tych zmian do badania histopatologicznego.

W ramach tego programu, w szpitalu w Jastrzębiu możesz wykonać to badanie jeżeli:

  •  jesteś w wieku pomiędzy 50 a 65 lat i w ciągu ostatnich 10 lat nie miałeś wykonywanego takiego badania,
  • gdy w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo dzieci) choruje bądź chorował na raka jelita grubego i jesteś w wieku 40 a 49 lat.

Jak wygląda takie badanie?

Polega na ocenie błony śluzowej jelita, ewentualnym usunięciu niewielkich zmian, oraz pobraniu wycinków. Można wykonać je w znieczuleniu, w związku z tym jest bezbolesne.

Ankieta niezbędna do przeprowadzenia badania

Więcej informacji na temat realizacji badania uzyskasz dzwoniąc pod nr tel. 32 47 84 381.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj