Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bon turystyczny: Rodzice chętnie korzystali z niego podczas ferii. Jego ważność upływa końcem marca

Facebook Twitter

Podczas ferii na Śląsku rodzice o wiele chętniej korzystali z dofinansowania jakie daje bon turystyczny - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Łącznie wydali w ten sposób ponad 2 miliony złotych.

ZUS przypomina – bon turystyczny ważny tylko do końca marca.

Jednak wciąż wiele osób tego nie zrobiło. Dane z ostatnich tygodni stycznia pokazują, że rodzice przypomnieli sobie o tej formie dofinansowania do wypoczynku swoich pociech. Mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim, Beata Kopczyńska.

Beata Kopczyńska: Ferie zimowe to był dobry czas na wykorzystanie bonów turystycznych. Rodzice w województwie śląskim chętnie skorzystali z tej możliwości. Gdy jeszcze do 11 stycznia kwota zrealizowanych transakcji bonami przez mieszkańców województwa śląskiego wyniosła 333 miliony złotych, to już 30 stycznia zwiększyła się ona o ponad 2 miliony złotych. I chociaż zmniejszyła się też liczba bonów nieaktywnych, to wciąż do wykorzystania przez rodziców i opiekunów dzieci w naszym województwie pozostało 159 tys. bonów.

Beta Kopczyńska przypomina, że czasu na zrealizowanie bonu turystycznego pozostało niewiele.

Beata Kopczyńska: Warto się pospieszyć z transakcją bonami, ponieważ można ją zrealizować tylko do końca marca. Choć sam wypoczynek, impreza turystyczna czy pobyt w hotelu może odbyć się znacznie później, nawet w wakacje. Zatem jeżeli ktoś ma jeszcze niewykorzystany bon, to może go wykorzystać na opłacenie np. kolonii wakacyjnej swojego dziecka, ale transakcja musi być zrealizowana do końca marca tego roku.

Jak zrealizować bon turystyczny?

Przypomnijmy, za pomocą bonu turystycznego rodzice mogą zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np. pobyt dziecka na kolonii, wycieczce czy obozie. Bon może też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.

bon turystyczny

fot.pixabay.com

Aktywacja bonu jest bardzo prosta. Konieczne jest do tego posiadanie profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Gdy już go mamy w panelu „Ogólny” wyszukujemy zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”, a następnie system w sposób intuicyjny poprowadzi nasz przez aktywację. Potwierdzając swoje dane i aktywując bon rodzic otrzymuje specjalny kod płatności. Ten kod płatności należy podać, gdy bonem chcemy zapłacić za usługę turystyczną. Po realizacji płatności, dostaniemy na numer telefonu komórkowego, który podaliśmy przy aktywacji bonu, SMS z jednorazowym kodem, który podajemy w recepcji hotelu czy organizatora imprezy turystycznej– wyjaśnia rzeczniczka.

Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. W całym kraju bon można zrealizować u blisko 5 tys. podmiotów turystycznych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024