Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Transformacja energetyczna: Jak zmieni się region? O tym debatowano w Rydułtowach

Facebook Twitter

Sprawiedliwa transformacja energetyczna - o tym, jak ma być przeprowadzana, z jakimi nadziejami, ale i kosztami się wiąże, o tym rozmawiano w Rydułtowach. Konferencję zorganizowała Krajowa Agencja Poszanowania Energii.

transformacja energetyczna

Transformacja energetyczna ma wpływ na cały region i różne aspekty życia

Zmiany, które zachodzą i te, które dopiero nastąpią, dotykają różnych sfer życia społecznego. Transformacja, przede wszystkim na Śląsku, kojarzyć się wielu osobom może z zamykaniem kopalń, zwolnieniami i utratą miejsc pracy.

Transformacja Energetyczna w Subregionie Zachodnim – o tym debatowano w Rydułtowach

Trudno się dziwić, bo ostatnie transformacje właśnie z tym się wiązały

– mówi prof. Adam Drobniak – Kierownik Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Adam Drobniak: Dlatego, że tę transformację bardzo często utożsamiamy z tym, co działo się u nas w latach 90. Gdzie rzeczywiście nastąpiła taka dosyć gwałtowna, mocna redukcja zatrudnienia w górnictwie. Transformacja tak przygotowana, jak chcą tego organizacje międzynarodowe czy Unia Europejska, czy to, co też u nas na poziomie regionu, kraju się pokazuje w dokumentach planujących to, to jest transformacja, która generalnie rzecz biorąc, dotyka sposobu wytwarzania energii.

A wiadomo, że energia jest wykorzystywana właściwie w każdej działalności gospodarczej. Stąd też te zmiany związane z tworzeniem, wytwarzaniem energii będą dotyczyły właściwie wszystkich rynków pracy, w mniejszym większym stopniu. Oczywiście, jeżeli chodzi o górników, to oni na dzień dzisiejszy są w pewnym sensie zabezpieczeni umową społeczną. Natomiast tak naprawdę postęp technologiczny pokaże, na ile ta umowa społeczna jest wydolna ekonomicznie i społecznie.

Senator Piotr Masłowski. Transformacja energetyczna z udziałem organizacji pozarządowych

Transformacja energetyczna wprowadza zmiany w wielu dziedzinach. Jednym z ważniejszych to podejście do środowiska. Jak zauważa senator Piotr Masłowski, w tych wszystkich działaniach, powinny brać czynny udział także organizacje pozarządowe.

Te nasze, lokalne

– mówi.

Piotr Masłowski: Bo rzeczywiście jest tak, że jeżeli mówimy o sprawiedliwej transformacji i rzeczach z tym związanych, związanych ze zmianami klimatu, z zieloną infrastrukturą, czyli zielenią, generalnie. Z niebieską, czyli z wszystkim tym, co ma przyjmować wodę, bo zmiany klimatu także oznaczają niekontrolowane opady, to my się posiłkujemy ludźmi ściąganymi z zewnątrz, spoza naszego terenu. Powinniśmy wykształcić naszych specjalistów i bazować na swojej wiedzy, bo my najlepiej znamy ten teren, na którym mieszkamy.

Marcin Połomski burmistrz Rydułtów

Transformacja o tym mówią unijni urzędnicy, ale to mieszkańców większych i mniejszych miejscowości będzie ona dotyczyła. Musimy się przygotować na te zmiany i już to robimy – deklarują włodarze miast.

Marcin Połomski: Dla nas ważna jest ta data 2043, która gdzieś została już oznajmiona. Pozostały czas tych 19 lat, to jest czas, żebyśmy się przetransformowali, żebyśmy zmienili podejście do naszego życia dorosłego, do podejmowania naszego zatrudnienia.

Anna Hetman: Rozmawiamy również z mieszkańcami o tych zmianach, ale też z przedsiębiorcami, aby swoje przedsiębiorstwa w taki sposób budowali, by były to może małe zakłady pracy, ale dużo takich zakładów, usługi, rzemiosło mała produkcja i wysokie technologie. Bo transformacja to też przede wszystkim myśl intelektualna. Będzie mniej ludzi pracy potrzeba, zmechanizowana, zautomatyzowana gospodarka, no i to wszystko, co wiąże się z programowaniem i tym przemysłem związanym z IT.

Mówił Marcin Połomski burmistrz Rydułtów i Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj