Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: Społeczne archiwum ROW zbiera pamiątki [PODCAST]

Facebook Twitter

W Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku apelują o zdjęcia kobiet w przemyśle. Mają pomóc przygotować wystawę, ale też upamiętnić rolę kobiet na Śląsku. Opowieści o regionie i Społeczne archiwum ROW, które zbiera pamiątki sprzed lat.

Opowieści o regionie: Społeczne archiwum ROW
Adam Grzegorzek/ fot.Zabytkowa Kopalnia Ignacy
Zabytkowa Kopalnia Ignacy zajmująca się upowszechnianiem dziedzictwa przemysłowego uruchomiła nowy projekt. To Społeczne Archiwum ROW, którego celem będzie zabezpieczanie i udostępnianie zbiorów tekstowych, ikonograficznych, fotograficznych, filmowych i innych dokumentujących pamięć historyczną mieszkańców dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego. Społeczne Archiwum ROW zajmować się będzie zbieraniem i digitalizacją pamiątek zarówno byłych pracowników zakładów przemysłowych, jak i tych ciągle zawodowo związanych z przemysłem.
– czytamy na stronie kopalni Ignacy. O projekcie Małgorzata Kmieciak rozmawiała z Adamem Grzegorzkiem, to główny specjalista do spraw upowszechniania dziedzictwa przemysłowego w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

fot. archiwum Domu Kultury Chwałowice

Radio 90: Jest apel o zdjęcia kobiet w przemyśle.

Adam Grzegorzek: No właśnie. Chcielibyśmy poznać historie kobiet, które w przemyśle pracowały. Szczególnie interesuje nas teren ROW, czyli Rybnickiego Okręgu Węglowego. Historie kobiet, które pracowały czy to na kopalniach, czy to w hutach, czy w innych zakładach przemysłowych. Chcielibyśmy dotrzeć do tych kobiet, żeby nam opowiedziały coś o swojej pracy, swoje wspomnienia, jakieś ciekawostki z tym związane, ciekawe wydarzenia, ale też żeby podzieliły się z nami. Czy same kobiety, które pracowały, czy już ich krewni, czy potomkowie?

fot. archiwum Domu Kultury Chwałowice

Radio 90: Na jakich materiałach Wam szczególnie zależy?

Adam Grzegorzek: Szukamy przede wszystkim zdjęć, które dokumentują pracę kobiet. Tak jak mówiłem, w przemyśle Rybnickiego Okręgu Węglowego, ale też wcześniej, mówimy cały czas o tych zakładach tutaj w powiecie rybnickim, czyli kopalnie, huty. Ale niewykluczone też, że interesuje nas np. przemysł spożywczy. Tak naprawdę wszystkie te zakłady pracy, które podchodzą pod pojęcie przemysłu, tutaj były przeróżne fabryki, przeróżne zakłady. I w tym bardzo szerokim pojęciu nas to interesuje, żeby tę pracę kobiet udokumentować.

Opowieści o regionie

fot. archiwum Domu Kultury Chwałowice

Adam Grzegorzek: Mamy swoje zasoby, bo cały czas wedle naszej działalności statutowej prowadzimy zbiórkę takich materiałów dotyczących w ogóle działania kopalń i zakładów przemysłowych na tym terenie. Więc ludzie nam przynoszą tak sporadycznie. Szukamy też sami. Wiadomo, coś tam się znajduje, czy to w archiwum, czy u ludzi prywatnych, ale chcielibyśmy zrobić taką akcję zakrojoną szerzej.

Radio 90: Bo teraz właśnie takie ogłoszenia nawet z ambon w kościele słychać, żeby przeszukiwać te swoje archiwa.

Adam Grzegorzek: Tak, kierowaliśmy się takim tokiem myślenia, że w kościołach będzie ta grupa odbiorców, która właśnie coś może mieć, coś przechowywać. To jest właśnie ta grupa, której poszukujemy i że tą drogą trafimy najszybciej właśnie do tych kobiet, które pracowały.

Radio 90: Historycy, muzealnicy coraz bardziej otwierają się na ten temat kobiet w przemyśle, że te np. kopalnie to nie byli tylko górnicy, były córki, żony i one też dużą rolę odgrywały.

Adam Grzegorzek: Tak było zawsze, przy czym zawsze to było właśnie pomijane. Myślimy górnictwo, zawsze widzimy tego górnika mężczyznę. My już od dawna zabieraliśmy się do tego, żeby, żeby zająć się też tą gałęzią historii, dużo jest do zrobienia, ale też już coś się dzieje, bo są jakieś akcje: w Knurowie, w Czerwionce. Tam są grupy, które działają w tym temacie. No więc będziemy rozwijać się.

fot. archiwum Domu Kultury Chwałowice

Społeczne Archiwum ROW to projekt mobilny. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę we własnym domu. Szczegółowe informacje pod nr tel. 32 440 7931, e-mail: [email protected] oraz na stronie kopalniaignacy.pl/archiwum.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj