Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Centralny Port Komunikacyjny: Sprzeciw części polityków i mieszkańców regionu

Facebook Twitter

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec takiego traktowania mieszkańców i samorządów. "Stop kolei, która dzieli"- mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, zapowiadając wsparcie protestujących.

Fot. facebook.com/slaskie

W czwartek (02.03.) w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach doszło do spotkania w związku z planowaną budową trasy szybkich kolei w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego:

Jakub Chełstowski: Ja się cieszę, że do tej zmiany w sejmiku doszło, bo dzięki temu możemy o tych problemach realnie rozmawiać. Wcześniej był zakaz polityczny i partyjny do tego, by Centralny Port Komunikacyjny traktować jako świętość. To jest ważny projekt, ale żaden ważny projekt nie może wykluczać mieszkańców i ich problemów. Jak widać po skali protestów, samorządowców, mieszkańców, ta inwestycja jest kompletnie źle dobrana, nieprzemyślana. Z drugiej strony patrząc na śląską infrastrukturę, oczywiście brakuje połączeń kolejowych, one są bardzo potrzebne, ale nie mogą iść przez te tereny, gdzie ludzie zainwestowali cały dorobek swojego życia.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Dlatego też w ramach Sejmiku Śląskiego powstała Komisja Doraźna dotycząca Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przewodniczy jej Grzegorz Wolnik:

Grzegorz Wolnik: Słuchając głosów samorządowców, aktywistów społecznych, proszono nas o to, aby sejmik stał się takim miejscem, gdzie będzie można wspólnie wypracować stanowisko. Poszczególne sołectwo, poszczególna gmina nie są w stanie się tak przebić ze swoim głosem, jak tutaj na szczeblu regionalnym. Faktycznie inwestycja realizowana jest wbrew ludziom. Nie można budować nowoczesności, potężnych inwestycji na ludzkiej krzywdzie.

Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik.

Samorząd województwa, choć został wyłączony z procesu decyzyjnego w tej sprawie, ma stać się płaszczyzną do dyskusji i dialogu ze stroną rządową. W imieniu wszystkich protestujących samorządowców za wsparcie dziękował burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski:

Wiesław Janiszewski: Dziękujemy, że zawiązuje się rodzaj płaszczyzny, która będzie może ostatnią, ale ważną, żeby ten pomysł związany z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale przede wszystkim kolei dużej prędkości, żeby ten pomysł na naszym kochanym Śląsku nie zawitał.

Burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski.

Mieszkańcy, którzy mają zostać wysiedleni, wiążą dużą nadzieję z jasnym stanowiskiem władz województwa w tej sprawie. Mówi sołtys Palowic Dominika Baranowicz:

Dominika Baranowicz: Liczymy na to tutaj na poziomie wyższym, na poziomie regionalnym. Przede wszystkim będzie może inna narracja od strony rządowej. Byliśmy na różnych wysłuchaniach publicznych, kontaktowaliśmy się z Centralnym Portem Komunikacyjnym, z panem Chorałą, ale nie ma dialogu z nami. Ze stroną społeczną nie ma dialogu. Być może ta regionalna komisja nam pomoże. Emocje już teraz sięgają zenitu, wielu ludziom potrzebna jest pomoc psychologiczna, o tym się nie mówi. Ja z tymi ludźmi działam, piszemy do siebie, co jeszcze możemy zrobić.

Dodajmy, że do koalicji przeciwko CPK dołączyli także parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. Na 19 marca zaplanowano kolejny protest tym razem na Pojezierzu Palowickim w obronie terenów, które są ostojami unikatowej przyrody.

Wpis w mediach społecznościowych:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj