Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Po remoncie powraca wyjątkowe muzeum. Zobacz jak powstają książki i gazety

Facebook Twitter

Wreszcie jest konkretna data otwarcia cieszyńskiego Muzeum Drukarstwa. Miejsce, które przez lata przyciągało wielu zwiedzających, doczekało się gruntownego remontu. Pandemia jednak o wiele miesięcy przesunęła oficjalne oddanie do użytku obiektu.

Od 1 grudnia muzeum ma zacząć jednak funkcjonować, obiektem zarządzać będzie Zamek Cieszyn. Ale pomagać mu będzie Stowarzyszanie Muzeum Drukarstwa. Będzie można zobaczyć stare maszyny drukarskie, które się tam znajdują, ale wziąć udział także w warsztatach.

Dzięki remontowi muzealna przestrzeń bardzo się powiększyła

– mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. Jak dodaje, oprócz historii drukarstwa, w przyszłości znajdzie się tutaj miejsce poświęcone dawnym zawodom uprawionym przez mieszkańców miasta.

Gabriela Staszkiewicz: Kiedyś to był jeden poziom, wchodziło się od strony ulicy Głębokiej. Teraz jest od strony ulicy Stromej powstała zupełnie nowa część. Jest ta część wyposażona w windę. Patrzymy na to pod kątem naszych projektów, które zgłosiliśmy do Programu „Rozwój Lokalny”. Mamy tam założone powstanie Szkoły Rzemiosł. Być może ta przestrzeń w przyszłości będzie częścią tej Szkoły Rzemiosł, która miałaby powstać w ramach projektu „Rozwój Lokalny”. To będzie trochę nowych wyzwań dla Zamku Cieszyn, bo pamiętajmy, że na ul. Zamkowej 1 powstaje Centrum Informacji Turystycznej, które też będzie zarządzane przez Zamek Cieszyn.

Centrum informacji przy granicznym moście na razie jest w budowie, natomiast Muzeum Drukarstwa już za kilka dni otworzy podwoje. Na stronie radia 90 znajdziecie harmonogram wejść, jaki zaplanowano na grudzień. Warto podkreślić, że w tym miesiącu zwiedzanie będzie darmowe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022