Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Cieszyn: Zakończenie roku szkolnego na granicznym moście [FOTO]

Facebook Twitter

Nie spotkali się w szkole a na... granicznym moście. Nauczyciele cieszyńskiej Alternatywnej Szkoły Podstawowej właśnie w tym miejscu zorganizowali rozdanie świadectw.

Akcja Świadectwo na Moście zrodziła się spontanicznie, kilka dni przed rozdaniem świadectw. Alternatywna Szkoła Podstawowa jest wspólnotą uczniów z Polski i Czech.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, uczniowie z Czech nie mogli przekroczyć granicy bez konsekwencji kwarantanny, my także nie mogliśmy jako mieszkańcy Śląska wejść na terytorium Republiki Czeskiej. Uznaliśmy więc, że skoro nie możemy spotkać się wszyscy w szkole, to spotkamy się na Moście Przyjaźni, na granicy polsko-czeskiej

– mówi Magdalena Szypryt, nauczycielka w cieszyńskiej ASP. Tam właśnie odbyło się wręczenie świadectw wszystkim naszym uczniom. Chciano przede wszystkim pokazać, że nie ważne gdzie mieszkamy, a społeczność szkolna jest wspólnotą.

Osobiście, jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie uważam, iż takie zakończenie roku było wspaniałą okazją do zastanowienia się na nowo, czym tak naprawdę jest patriotyzm i życie tutaj, na styku dwóch państw. Symbolika akcji Świadectwo na Moście była o wiele mocniejsza, niż akademia szkolna odbywająca się wg sztywnych reguł i stanie na baczność. I tak naprawdę to, że żyjemy obok siebie w dwóch państwach, ale tworzymy jedną społeczność, dla uczniów jest już normą. Dla nich zamknięta granica jest całkowicie nienaturalnym stanem. Bo w ich głowach i sercach tych granic już nie ma.

– dodaje nauczycielka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj