Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyńska lekcja śpiewania patriotycznego online

Facebook Twitter

To będzie 19. lekcja Śpiewania Patriotycznego. "Dom Narodowy" w Cieszynie znów jednak zaprasza tylko do sieci. Lekcja tak jak poprzednio może odbyć się tylko wirtualnie na profilu Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.

fot pixabay/mirceaianc

Święto Konstytucji 3 Maja przed pandemię gromadziło na rynku liczne grono miłośników śpiewu patriotycznego. W tym roku znów nie może odbyć się w takim wymiarze jak planowano na początku pojawienia się tej idei. Nadal obowiązują pandemiczne obostrzenia. Staraniem Domu Narodowego wydano śpiewnik z pieśniami patriotycznymi, który można wykorzystać w domowym zaciszu, by w gronie rodzinnym uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Tego dnia w 1791 roku przyjął ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszym tego typu dokumentem w Europie i drugim w świecie.

Dziś Narodowe Święto Trzeciego Maja szczególnie skłania do refleksji i zastanowienia się, co dla nas obywateli znaczy słowo Ojczyzna, czym w dobie wielomiesięcznej walki z niewidzialnym wrogiem jest dla nas patriotyzm. Dziś nie musimy stać na barykadach i bronić Niepodległości. By być Patriotą może (i aż) wystarczy dbać o środowisko naturalne, o małą Ojczyznę, troszczyć się o najbliższych i dostrzegać potrzebujących. Kiedy przygotowywaliśmy dla Państwa śpiewnik przed rokiem, byliśmy przekonani, iż w pandemicznej sytuacji robimy to po raz pierwszy i ostatni… Stało się jednak inaczej. Po raz kolejny nie możemy tego wspaniałego dnia świętować tak, jak to zawsze bywało – wspólnie i radośnie.

Nie możemy spotkać się na cieszyńskim Rynku, by razem, ramię w ramię, zaśpiewać pieśni, które od lat budują tożsamość naszego narodu. Nie zapominamy jednak o tej wspaniałej rocznicy i chociaż czasy są trudne, a walka z niewidzialnym wrogiem zmusza nas do odpowiedzialnego zachowania i pozostania w domach, chcemy choć na chwilę w tych Państwa domach zagościć. Dlatego po raz kolejny oddajemy w Wasze ręce śpiewnik z najpiękniejszymi, polskimi pieśniami patriotycznymi, byście mogli te pieśni śpiewać w swoim rodzinnym gronie.

Cieszę się, że po raz kolejny Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” może mieć swój udział w wydaniu tej niezwykłej pozycji. Niech ta książeczka będzie z Wami nie tylko w dniach świątecznych, ale będzie Wam także służyć do codziennego pielęgnowania pamięci i tradycji narodowej. Pozostaję z nadzieją, że ta pozycja nie będzie tylko stać na półce czy leżeć w szufladzie, ale każdego dnia przypominać będzie nasze piękne pieśni, które są częścią polskiej tradycji i kultury. Na koniec pragnę Państwu przypomnieć, że wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie: wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu, stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. 3 maja powinniśmy o tym pamiętać szczególnie, o czym przypominać ma śpiewnik, który trzymają Państwo w swoich rękach.

– Adam Cieślar – Dyrektor COK „Dom Narodowy

Śpiewnik można pobrać:

TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021