Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co z ruinami pałacu w Sławikowie? Będzie renowacja, ale na efekt końcowy trzeba będzie poczekać

Facebook Twitter

"Kiedyś był bardziej klimatyczny" - napisał Mariusz. Dominik dodał: "Fajnie by było, jakby tak naprawdę się wzięli za to, bo pałacyk i park robią świetną robotę", a w komentarzu Henryka czytamy: "Smutno, jak się patrzy na te ruiny".

Miejsce magiczne w gminie Rudnik, które polecaliśmy wam w Radu 90 na weekendową wycieczkę, bardzo was zainteresowało. A szczególnie przyszłość zespołu pałacowo-parkowego w Sławikowie, bo o nim mowa. Czy są plany, by to miejsce wypiękniało? Mamy dobre wieści: Urząd Gminy chce, by ruiny były wzmocnione, zadbane i by przyciągały turystów:

Zygmunt Kandora: Będzie wieża widokowa, jedną z wież pałacu chcemy zagospodarować, ale to jest kwestia 12 lat, wcześniej tego nie zrobimy, bo musimy wzmocnić mury. Tworków potrzebował 12 lat żeby stworzyć to miejsce jakim ono teraz jest. Jeżeli chodzi o park, to ma mieć ścieżki przyrodnicze przychylne jeśli chodzi o całe rodziny, planujemy tam też ścieżkę sensoryczną i to jest krótsza perspektywa, bo myślę że w ciągu 3 lat uda nam się park zagospodarować. Zostaną ruiny, będą one zabezpieczone, że będzie można po nich mniej więcej się poruszać

-zapowiada inspektor ds. kultury, turystyki, sportu w Urzędzie Gminy w Rudniku.

Gotowa jest już ekspertyza budowlana oranżerii, w tym roku ma powstać ekspertyza całego pałacu, przygotowywany jest też wniosek do Euroregionu Silesia na dotację na projekt budowlany wzmocnienia murów zabytku. Kompleksowa renowacja ruin w Sławikowie to jednak perspektywa kilkunastu lat:

Zygmunt Kandora: My mamy pałac o 2/3 większy niż Tworków, więc zakładam, że przynajmniej 12 lat. To ma służyć turystyce i turystyce rodzinnej, czyli wypad za miasto z Raciborza, Kędzierzyna, bo to najbliższe miasta. Będzie można przyjechać, spędzić czas na kocyku czy na leżaku, zrobić sobie grilla.

W tej chwili na nowo szacowane są koszty renowacji ruin zespołu pałacowo-parkowego w Sławikowie, poprzednia mówiła o kwocie 15 milionów euro, jaka byłaby potrzebna, by zadbać o ten teren. A że warto nie mają wątpliwości słuchacze Radia 90. Marianna poleca to miejsce i pisze:

Pomimo ruin, pałac dalej urzeka swoją tajemniczością i dawną duchowością.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj