Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co zrobić gdy dziecko boi się koronawirusa i nie chce iść do szkoły?

Facebook Twitter

Jak pomóc w powrocie do lekcji i zajęć po półrocznej przerwie? O to Arkadiusz Żabka pytał psycholog i pedagog Justynę Kokot. Jak mówi nasza rozmówczyni: ,,bez wsparcia rodziców i nauczycieli powrót dziecka po tak długiej przerwie będzie bardzo trudny".

Myślę sobie, że bez wsparcia rodziców czy nauczycieli będzie trudno. Dzieci są stęsknione za kolegami, których długo nie widziały, z drugiej strony ta nauka, którą mieli do tej pory, ona była zupełnie inna niż ta, której doświadczamy w szkole na co dzień, wtedy kiedy jest normalnie. Dziecko musi poradzić sobie z emocjami i niepewnością. Rodzice powinni przygotować dziecko, warto przeczytać na stornie szkoły, jakie zasady będą obowiązywać. To jest ważne, żeby dziecko wiedziało jak ma się zachować, bo to jest troska o bezpieczeństwo.

Dla niektórych dzieci poradzenie sobie z emocjami i niepewnością związaną z epidemią, jest tak trudne że boją się iść do szkoły.

Część uczniów jeszcze w czasie trwania zdalnej nauki odwiedzało poradnie psychologiczno – pedagogiczne.

-informuje Justyna Kokot.

fot. lil_foot_ / pixabay.com

Radio 90: Co zrobić gdy dziecko się boi iść do szkoły?

Bardzo dużo dzieci się boi. W czasie nauki zdalnej trafiali do nas rodzice, których dzieci mają lęk związany z powrotem do szkoły. Wiele się słyszy, wiele się ogląda na temat zagrożeń, dzieci na prawdę się boją. Jeśli mamy taką sytuację, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jest to trudny czas dla wszystkich. Nasilają się lęki. Strach związany z tym jak będzie, czy zachoruje, czy zachorują moi bliscy? Nie możemy udawać, że nic nam nie grozi, że koronawirusa nie ma.

Nauczyciel może być ogromnym wsparciem dla uczniów czy dzieci w przedszkolu, jednak wielu z nich niepewnie się czuje w tej sytuacji:

Nauczyciele też się boją i czują się niepewnie, ta sytuacja jest dla nich wyjątkowa. Nauczyciel może być ogromnym wsparciem dla dzieci, myślę sobie, że to jest teraz główna rola nauczyciela. To jest czas, kiedy dostajemy dużą lekcję odpowiedzialności za siebie i za innych.

Zdaniem psycholog i pedagog Justyny Kokot:

Oceny w dzisiejszej szkole nie będą tak ważne jak to, czy sobie poradzimy w tej nowej rzeczywistości.

Czy Wasze dzieci mają lęk przed pójściem do szkoły? Czego się obawiają? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj