Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na twoją miejscowość: Obniżka opłat za wywóz odpadów w Rybniku

Facebook Twitter

Od poniedziałku obowiązuje w Rybniku obniżka opłat za wywóz odpadów. O nowych stawkach, segregacji odpadów i najczęstszych błędach - dyskutjemy w kolejnej odsłonie cyklu Czas na Twoją Miejscowość.

Obniżka opłat za wywóz odpadów w Rybniku, bo mieszkańcy dobrze segregują
fot. rybnik.eu

Od października mieszkańcy Rybnika zapłacą mniej za śmieci. Stawka za czwarty kwartał wyniesie 8 złotych za miesiąc. Do tej pory były to 33 złote. Obniżka to efekt lepszej segregacji – tłumaczą władze miasta. Radni uchwalili nowe stawki. I tak do końca roku będzie to 8 złotych za osobę miesięcznie, a od nowego roku 24 złote.

Obniżka opłat za wywóz odpadów w Rybniku, bo mieszkańcy dobrze segregują

Z Katarzyną Lendzioszek kierownik referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rybnika rozmawiał Arkadiusz Żabka :

Radio 90: Bardzo dobra informacja dla mieszkańców Rybnika, bo to jest znaczna obniżka.

Katarzyna Lendzioszek: Zgadza się, obniżka opłaty za wywóz odpadów to zasługa mieszkańców. Wpływ na zmianę stawki opłaty miał lepszy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. Od 1 października stawka opłaty za mieszkańca za miesiąc to będzie 8 zł w przypadku, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

Radio 90: A co w przypadku, kiedy osoby zapłaciły za rok z góry za wywóz odpadów? Mają nadwyżkę.

Katarzyna Lendzioszek: Na koncie powstała nadpłata. W celu uzyskania jej zwrotu konieczne jest złożenie wniosku do urzędu. Na naszej stronie internetowej rybnik.eu ten wniosek jest do pobrania. Tam też są przedstawione wszystkie dane, jakie wniosek ma zawierać.

Radio 90: Produkujemy coraz więcej odpadów.

Katarzyna Lendzioszek: Zdecydowanie są to przede wszystkim odpady ulegające segregacji, czyli bioodpady, plastik, szkło. Zdecydowanie mniej mamy odpadów zmieszanych, które powstają przede wszystkim w wyniku nieprawidłowej segregacji.

Radio 90: Jak należy segregować prawidłowo?

Katarzyna Lendzioszek: Ostatnio mierzymy się z problemem segregacji bioodpadów. Tu chciałabym podkreślić, że prawidłowa segregacja odpadów to wyrzucanie ich luzem do pojemnika. Czyli nie możemy stosować worków, reklamówek, torebek, ponieważ one utrudniają proces kompostowania tych odpadów organicznych. Od października ruszamy z akcją „Bądź luzakiem, wrzucaj luzem”. Będzie to taka seria plakatów, które chcemy umieścić na terenach spółdzielni lub na terenie miasta, gdzie przypominamy zasady segregacji bioodpadów i podkreślamy to, że nie można wrzucać tych odpadów w workach, torebkach, reklamówkach.

Potrzebna jest jeszcze kampania, by dobrze segregować bioodpady

Powracamy do rozmowy, o tym prawidłowo jak segregować śmieci:

Radia 90: Często pojawia się pytanie mieszkańców dlaczego każecie nam segregować, a potem przyjeżdża śmieciarka i wszystko trafia do jednego pojemnika?

Katarzyna Lendzioszek: To jest opinia, z którą nie mogę się zgodzić, bo mamy nasze samochody odbierający odpady wyposażone w GPS, kamery, więc my kontrolujemy na bieżąco sposób odbioru tych odpadów. Na terenie naszego miasta poruszają się również śmieciarki dwukomorowe, które umożliwiają odbiór łącznie odpadów plastiku i frakcji papieru. Te dwie frakcje mogą być odbierane do jednej śmieciarki.

Radio 90: Stąd złudzenie, że trafią do jednego pojazdu…

Katarzyna Lendzioszek:: Tak, myślę, że to stąd się bierze. Czasami też segregacja jest nierzetelna i pracownicy mogą odebrać to jako odpady zmieszane, te frakcje przygotowane, co zgłaszają nam później do urzędu?

Radio 90: Czy powinniśmy myć opakowania po jogurtach?

Katarzyna Lendzioszek: Nie ma konieczności mycia tego typu odpadów. Jeżeli mieszkaniec po prostu wyraża taką chęć, nie chce, żeby uciążliwość zapachowa wystąpiła u niego w segregacji, to jedynie w tym przypadku.

Radio 90: Nowością ma być tzw. wyszukiwarka odpadów. O co chodzi?

Katarzyna Lendzioszek: Tak, jest aplikacja, będzie ona umieszczona na naszej stronie internetowej oraz w aplikacji Halo Rybnik. Aplikacja pomoże nam wpisując nazwę odpadu – będziemy mogli w prosty sposób zidentyfikować miejsce, do którego należy, w które należy umieścić ten odpad. Chcemy nakręcić krótki filmik edukacyjny, w którym pokażemy ile tak naprawdę produkujemy odpadów i jakie frakcje podczas gotowania np. rosołu. Co zrobić z takim mięsem, z warzywami, że można to wykorzystać, czyli jak gotując wykorzystać maksymalnie zużyte składniki. (…)

Od stycznia do końca sierpnia rybniczanie wyprodukowali 32 tysiące ton śmieci, w całym ubiegłym roku było to około 50 tysięcy ton. Pocieszające jest to że rośnie poziom recyklingu, w ubiegłym roku osiągnął on 37 procent.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj