Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na twoją miejscowość: Świąteczny jarmark w Rybniku. Macie już rybnicki kubek? [WIDEO]

Facebook Twitter

Macie już specjalny, rybnicki kubek przygotowany dla bywalców jarmarku? Jeśli nie, to warto się w niego jak najszybciej zaopatrzyć. A my, w Radiu 90, w ramach cyklu Czas na twoją miejscowość zaglądamy na wspomniany jarmark, który po latach eksperymentów i pandemicznych obostrzeń wrócił do dawnej formuły. Co nas czeka przed świętami? Sprawdźcie!

Świąteczny jarmark w Rybniku
Fot. rybnik.eu

Świąteczny Jarmark w Rybniku, po kilku latach przerwy, wrócił do starej formuły

Świąteczny jarmark w Rybniku wystartował i patrząc na frekwencję w pierwszych dniach – można odtrąbić mały sukces. W miniony weekend płyta rynku pękała w szwach, mieszkańcy dyskutowali, śmiali się przy kubku herbaty czy grzanego wina, a dzieciaki szalały na karuzelach czy pontonowej zjeżdżalni. Było gwarnie, tłoczno, radośnie. Tak jak przed laty.

Jarmarki bożonarodzeniowe stały się częścią przepięknej tradycji. Atmosfera jarmarku wprowadza w świąteczny nastrój, nic więc dziwnego, że stały się one tak popularny. I chociaż w minionych latach w Rybniku jarmarku ze względu na różne czynniki odbywały się w różnej formie – w ubiegłym roku, zamiast klasycznego jarmarku, mieliśmy ogrzewane pawilony – teraz powrót do klasyki okazał się strzałem w dziesiątkę. – Ja też wspominam te czasy, gdy na koncertach kolęd przy minus 20 stopniach były tłumy – mówi nam Julia Wójcik, zastępca dyrektora Centrum Edukacji i Kultury w Urzędzie Miasta w Rybniku.

Julia Wójcik: Były oczywiście różne koncepcje samego jarmarku. Jedna rzecz przez te wszystkie lata jarmarku pozostała niezmienna: to piękna zielona choinka. Ta, która znajduje się w tym roku na rynku przyjechała do nas z dzielnicy Stodoły. Jak co roku, jest darem mieszkańca. Ma około 20 lat, 10 metrów wysokości i zostanie uroczyście rozświetlona 6 grudnia o godzinie 16.30.

Najważniejszą częścią jarmarku są jednak domki, w których kupić możemy świąteczne przysmaki, smakołyki i drobiazgi. Po raz pierwszy w mieście wyprodukowano specjalny, świąteczny, rybnicki kubek.

Julia Wójcik: Oczywiście. Jarmark bożonarodzeniowy to przede wszystkim domki handlowe. Pojawiły się na płycie rynku drewniane domki, w których znajduje się świąteczny asortyment. Możemy zaopatrzyć się w świętokrzyskie miody, sery, oscypki, wędliny, dekoracje różnego rodzaju. Nie zabrakło oczywiście domku z grzanym, aromatycznym winem. W tym domku w tym roku można zaopatrzyć się również w rybnicki świąteczny kubek, specjalnie wyprodukowany na tę okazję. Kubek jest ciemnozielony, znajduje się na nim dziadek do orzechów oraz baletnica, jest oprószony złotymi elementami. Prezentuje się naprawdę bardzo elegancko. Dla wszystkich tych, którzy z jakiegoś względu nie dotrą do nas do 23 grudnia na rybnicki Jarmark cenna informacja: kubek ten można również zakupić w Punkcie Informacji Miejskiej Halo Rybnik!

Jarmark to także szereg imprez towarzyszących. Na rynku hucznie świętować będziemy między innymi 6 grudnia, czyli Mikołaja.

Julia Wójcik: 6 grudnia o godzinie 12 na rybnickim rynku pojawi się Mikołaj w towarzystwie podopiecznych rybnickiego Pet Patrolu. Tego dnia ma miejsce finał akcji „Wymień karmę na pluszaka”. Jest to akcja, która de facto odbywa się w całym mieście i polega na zbiórce karmy dla psów i kotów podopiecznych rybnickiego Pet Patrolu. Także każdy, kto o godzinie 12 przyniesie karmę właśnie dla psów i kotów, otrzyma w zamian świąteczną maskotkę. Dodatkowo tego dnia rozświetli choinkę. Z pomocą przyjdą panu Prezydentowi bohaterowie „Wigilijnej Opowieści”. Po godzinie 17 na płytę rynku wjadą Motomikołaje. Oczywiście nie zabraknie całego programu artystycznego dla dzieci, słodkich poczęstunku, maskotek oraz innych animacji.

Ale wydarzenia na rynku to jedno. W Rybniku, w czasie tegorocznych świąt stawiają na integrację wszystkich  środowisk, dlatego w mieście będzie jeszcze jeden – dodatkowy – świąteczny jarmark.

Julia Wójcik: Jarmark bożonarodzeniowy to przede wszystkim integracja i temu ma sprzyjać właśnie stworzony program artystyczny. Dlatego zawiera on pewne elementy integrujące. 9 grudnia mam nadzieję, że rozświetli rynek za pomocą tysiąca zimnych ogni, a 22 stworzymy najdłuższy łańcuch. Bardzo Państwa zapraszam do śledzenia strony internetowej rybnik.eu, na której znajduje się cały program Bożego Narodzenia. Zachęcam do śledzenia. Pojawiają się tam dokładne godziny, tak żeby nie ominąć żadnego fajnego wydarzenia. Ten rok jest wyjątkowy jeszcze z jednego punktu widzenia. Otóż na ulicy 3 Maja powstanie drugi jarmark. Odbędzie się on przy murze kaplicy Juliusz oraz przy szkole branżowej. Tam też staną drewniane domki, w których sprzedawane będą wyroby cukierników, szkoły branżowej, różnego rodzaju dekoracje warsztatów Terapii Zajęciowej numer 1 w Rybniku oraz specjalnie wyprodukowane świąteczne przysmaki przez Spółdzielnię Socjalną Bistro z Ikrą. Jarmark ten jest rzeczywiście wyjątkowy. Jest integracyjny, świąteczny, Potrwa od 18 do 22 grudnia i czynny będzie codziennie w godzinach od dziesiątej do 16.

Zobacz także: 

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024