Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czechy na weekend: To miejsce nazywane jest czeską Pizą

Facebook Twitter

Chcecie przetestować, jak to jest, kiedy stoi się na równym podłożu a ściany na nas dosłownie spadają? Do włoskiej Pizy jest trochę daleko, za to do czeskiej Karwiny mamy bardzo blisko.

Fot. karvina.cz

Tuż za polsko-czeską granicą w naszym regionie w miejscowości Karwina II Doły (Karviná-Doly) stoi kościół, którego zawiła historia przyciąga turystów z całego świata. Ten budynek sakralny został zaklasyfikowany do Czeskiej Księgi Rekordów i Ciekawostek, jako najbardziej krzywy kościół w Czechach.

Wszystko przez wyrządzone szkody górnicze. W krótkim czasie ziemia pod kościołem zapadła się o 37 metrów, a ten uległ silnemu pochyleniu i odchylił się o 6,8 stopnia na południe (wieża w Pizie ma pochylenie 3,05°).

Trochę historii:

Kościół św. Piotra Alkantary w Karwinie (Karviná) stoi w regionie Moraw Północnych. Zbudowany został w 1736 roku w stylu barokowym. Polecił go zbudować w 1735 r. hrabia Larisch. Konsekrował go w 1759 roku wrocławski Gotthard von Schaffgotsch. Wcześniej także stał tam drewniany kościół św Marcina, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1447 roku.

W wyniku szkód górniczych w 1854 roku ziemia pod kościołem zapadła się w wyniku czego sam budynek się odchylił. Świątynia kiedyś była częścią samodzielnego miasta o nazwie Karwinna. W 1949 roku w czasach socjalizmu doszło do połączenia okolicznych miejscowości wokół miejscowości Frysztat (Fryštát) i w ten sposób powstało miasto, które dziś znamy pod nazwą Karwina. W latach 90. kościołowi groziło zawalenie, zamiast tego postanowiono go wyremontować i dzisiaj cieszy oko niejednego ciekawego świata turysty.

Kościół znajduje się 100 metrów obok głównej drogi w kierunku na Ostrawę.

Ciekawostki:

W kościele znajduje się XV wieczna chrzcielnica piaskowcowa, przeniesiono ją z drewnianego kościoła, który kiedyś stał w tym samym miejscu.

Msze święte odbywają się regularnie w każdą niedzielę i święta o godzinie 9:30. Także w języku polskim- najbliższe odbędą się 14 i 27 lipca. W miesiącach letnich obiekt jest otwarty dla zwiedzających. Można zarezerwować także zwiedzanie z przewodnikiem. Kontakt: Parafia Rzymskokatolicka Karviná-Doly Pivovarská 2, 733 01 Karviná-Fryštát, tel.: +420 596 314 455.

W pobliżu kościoła stał kiedyś sławny browar w dzielnicy Solca, produkujący piwo karwińskie, które podobno było lepsze w smaku od znanego pilzneńskiego Prazdroju.

Będąc w Karwinie warto również zwiedzić pałac Fryštát. Obiekt połączony jest korytarzem z kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego z przełomu XIII i XIV wieku. Wokół placu zamkowego znajduje się park o powierzchni 36 hektarów, z rzadkimi odmianami roślin. Trasę turystyczną możemy zwiedzić w języku polskim.

Strona parafii w Karwinie: TUTAJ.

Oficjalna strona Karwiny: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj