Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czerwionka zaprasza na koncert rock’n’rollowy

Facebook Twitter

Gitarzysta Janek Samołyk oraz dwa rybnickie zespoły: The October Leaves i Kurczat wystąpią w sobotę (01.12.) w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Koncert rock'n'rollowy rozpocznie sie o godz. 19.00. Wstęp 10zł.

Janek Samołyk to wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Tworzy i śpiewa zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Występuje od 2008 roku. Od tamtej chwili m.in. zwyciężył w konkursie debiutów na OFF Festivalu 2009, nagrał dwie płyty długogrające, zagrał trasę koncertową w Chinach.
Muzykę Janka najczęściej opisuje się jako mieszankę brytyjskiego rocka i polskiej poezji śpiewanej. Wśród inspiracji wymienia on takich wykonawców jak m.in. The Beatles, The Smiths, Blur, Marek Grechuta czy Marek Jałowiecki.

W szkole średniej gitarzysta współtworzył zespół Sztumbrrr… Następnie przez kilka lat grał muzykę z pogranicza indie popu oraz rocka w The Ossis, w którym zaczął również śpiewać. Z tym zespołem regularnie koncertował w Polsce (i nie tylko). Aktualnie działalność koncertowa Samołyka to kameralne występy z gitarą akustyczną, na których towarzyszy mu skrzypaczka Patrycja Stefanowska oraz koncerty w szerszym składzie, który tworzą również: Przemek Mikołajczyk (klawisze), Piotr Wojniusz (bas) i Mateusz Brzostowski (perkusja).

The October Leaves – Pomysł na założenie zespołu zrodził się w głowach niespełna osiemnastoletnich uczniów liceum – Szymona Bartkowiaka i Łukasza Gerynia. Wtedy, gdy marzenia znacznie przewyższały chęć nauki szkolnej, posiadania zwykłej pracy, czy nawet umiejętności muzyczne. Chłopcy pod wpływem największych brytyjskich zespołów gitarowych lat 90 takich jak Oasis, Radiohead, Coldplay, Travis, czy Starsailor, zapragnęli wieść podobnie niezwykłe życie jak ich idole.

Taka wizja przyszłości od zawsze fascynowała Kamila – młodszego z Bartkowiaków, który niemal od razu dołączył do zespołu jako wokalista. Podziałała też na wyobraźnię Adriana Wuwera, najlepszego szkolnego przyjaciela dwójki założycieli, nie mającego jednak za sobą żadnych muzycznych doświadczeń – ten zaś rzutem na taśmę został basistą. W 2009 po odejściu z zespołu Adriana, z nowym basistą Kamilem Rutkowskim, chłopcy nagrali swój pierwszy teledysk do piosenki „View Of You”, a kilka miesięcy później zostali zauważeni przez agencję Alter Art i wybrani spośród kilkuset młodych zespołów do występu na Young Talents’ Stage prestiżowego festiwalu Heineken Open’er Festival. Znaleźli się wówczas wśród takich tuzów jak Kings of Leon, Faith No More, Arctic Monkeys, czy The Kooks.

Rok później przyszedł czas na zarejestrowanie profesjonalnego materiału w studio im. Toma Waitsa Vintage Records w Porażynie pod okiem producentów i realizatorów: Szymona Swobody i Pawła „sAIMona” Galusa. Płyta w formie longplaya, w całości została zmasterowana przez Marcina Borsa i jest gotowa do wydania. Kiedy ujrzy światło dzienne? Nie wiadomo. Jedno jest pewne: The October Leaves udowadniają, że na przestrzeni kilku lat wypracowali sobie swój własny niepowtarzalny charakter. Brzmią dojrzale i oryginalnie jak nigdy dotąd – zarówno na płycie, jak i podczas występów na żywo, o czym świadczą pochlebne recenzje nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Kurczat – Zespół powstał wiosną 2001 roku w Rybniku, w wyniku znajomości trzech kolegów ze szkoły. Muzyka: rockowo-alternatywna, bardzo piosenkowa, prosta, wesoła, smutna, dziwna… Skład: Bartek Gruszczyk – gitara, głos, teksty, Adam Chrószcz – bass, głos, Oskar Puchałka – perkusja

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024