Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Część przedszkoli otwiera pojedyncze oddziały

Facebook Twitter

Wtorek 16 kwietnia to 9. dzień strajku nauczycieli. W większości szkół lekcji nie ma, a egzaminy ósmych klas szkół podstawowych odbywają się bez zakłóceń. Jak wygląda sytuacja w przedszkolach?

Zdecydowana większość w regionie strajkuje. Niektóre zaczęły przyjmować dzieci. Tak jest na przykład w Przedszkolu nr 17 w Rybniku, gdzie dwie panie zakończyły akcję strajkową. Pozwoliło to placówce na przyjęcie jednej grupy dla 25 maluchów. Rodzice przyprowadzili dziś (16.04.) o poranku 9 dzieci:

Radio 90: Przedszkole się wyłamało ze strajku. Jak to możliwe, że przyjęliście pierwszą grupę dzieciaków?

Dwie Panie oświadczyły mi, że rezygnują z akcji strajkowej i są gotowe świadczyć prace. To jest autonomiczna decyzja każdego pracownika. Ja ją muszę uszanować, w związku z tym udało mi się zapewnić miejsce dla 25 dzieci. 

Radio 90: I faktycznie jest grupa zapełniona?

Zainteresowanie było. W poniedziałek rano były telefony od rodziców, oczywiście była informacja na stronie internetowej. Staramy się rodziców, jak tylko mam wiedzę informować na bieżąco poprzez informacje na stronie internetowej. Było zainteresowanie bo na dzień dzisiejszy w przedszkolu mamy 9 dzieci.

Pozostała kadra w placówce strajkuje bądź jest na zwolnieniu lekarskim. Rodzice nas wspierają – nie ukrywa w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, Anita Skupień dyrektor Przedszkola nr 17 w Rybniku:

Na pewno muszę powiedzieć, że jest wsparcie ze strony rodziców. Wielu, w tej takiej trudnej sytuacji dla nich też, bo jesteśmy tego świadomi, że to jest dla nich bardzo trudna sytuacja. Dostaliśmy bardzo dużo ciepłych słów, wsparcia takiego, że nam to też tutaj daje siły. Oni organizują się w inny sposób. Każdy więc próbuję nam pomóc.

Na dziś wszystkie rybnickie przedszkola strajkują, choć niektóre mogły otworzyć pojedyncze oddziały i tam prowadzą zajęcia opiekuńcze. W Wodzisławiu wszystkie przedszkola strajkują, podobnie jest w Żorach, choć tam kilka otworzyło swoje oddziały. W Jastrzębiu rodzice są w najlepszej sytuacji, tam czynnych jest 7 przedszkoli na 23 działające w mieście.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj