Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy poprawia się jakość powietrza w Rybniku? Magistrat publikuje dane

Facebook Twitter

W styczniu tego roku jakość powietrza była nieporównywalnie lepsza niż jeszcze 4-5 lat temu. Rybnik podaje dane po pierwszym miesiącu obowiązywania uchwały antysmogowej, jaka nakłada na mieszkańców obowiązek wymiany kotła węglowego, użytkowanego dłużej niż 10 lat.

Rok 2017, w którym uchwalona została uchwała antysmogowa, był dla rybnickiego powietrza bardzo zły. W styczniu 2017 r. średniomiesięczne stężenie pyłu PM10 wynosiło 143,1 (ug/m3), przy czym maksymalne dobowe stężenie pyłu PM10 (ug/m3) sięgało 860,3 (ug/m3). Aż przez 23 dni stycznia rybniczanie zmagali się z przekroczeniami dobowej normy stężenia PM10.

W tym roku średniomiesięczne stężenie pyłu PM10 w styczniu 2022 roku wynosiło 31,1 (ug/m3), maksymalne dobowe stężenie pyłu PM10 (ug/m3) sięgało ledwie 83,0 (ug/m3). I tylko przez 5 dni stycznia rybniczanie zmagali się z przekroczeniami dobowej normy stężenia PM10.

W ciągu minionych dwóch tygodni rybniccy strażnicy miejscy przeprowadzili kolejne kontrole źródeł ogrzewania, które zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową powinny były zostać wymienione do końca ubiegłego roku.

Dron używany przez Straż Miejską w Rybniku do walki ze smogiem

Od początku lutego br. strażnicy miejscy wykonali 346 kontroli, w efekcie których nałożono 2 mandaty, udzielono 28 pouczeń i skierowano 1 wniosek do sądu.

Kontrole w Rybniku prowadzone są od początku roku. W styczniu straż miejska przeprowadziła je 1032 razy. Ich efektem były 22 mandaty, 72 pouczenia i 5 wniosków do sądu.

Przypomnijmy, że mandaty w wysokości 500 zł strażnicy wystawiają w sytuacji, kiedy właściciel nieruchomości nie dopełnił obowiązku wymiany źródła ogrzewania, i jak dotąd nie zrobił też żadnego ruchu w kierunku takiej wymiany. Z kolei pouczenia udzielane są w przypadku, kiedy piec nie został wprawdzie wymieniony, ale właściciel nieruchomości jest w trakcie załatwiania formalności, związanych z instalacją nowego źródła ogrzewania (np. czeka na podłączenie do sieci gazowej albo ciepłowniczej, na dostawę pieca). W takich przypadkach strażnicy wyznaczają kolejne terminy kontroli. Wnioski do sądu składane są w sytuacji, w której właściciel nieruchomości nie zamierza zmienić sposobu ogrzewania swojego domu, świadomie nadal trując innych. W tej sytuacji to sąd rozstrzygnie o wysokości kary. Maksymalnie może to być 5 tys. zł.

Uchwała antysmogowa przynosi efekty?

Od początku roku w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa, nakładająca na mieszkańców obowiązek wymiany kotła węglowego, użytkowanego dłużej niż 10 lat.

Termin wymiany pieca zależy od czasu jego użytkowania wg stanu na 1 września 2017 r.:

  • kotły eksploatowane powyżej 10 lat trzeba było wymienić do końca 2021 roku,
  • kotły użytkowane od 5-10 lat, należy wymienić do końca 2023 roku,
  • użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku,
  • kotły klasy 3 i 4 wg normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do końca roku 2027.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022