Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy Rybnikowi grozi brak dostaw ciepła?

Facebook Twitter

Z sześciu planowanych kotłowni gazowych w Rybniku wybudowano do tej pory tylko dwie. Miastu grozi brak dostaw ciepła - mówi przewodniczący rady miasta Wojciech Kiljańczyk. Rok temu PGNIG Termika Energetyka Przemysłowa podpisało umowę z Rybnikiem w tej sprawie. Do końca roku lokalne kotłownie gazowe miały zostać wybudowane. Jak na razie, inwestycji nie udało się zrealizować.

Rozmawialiśmy z Wojciechem Kiliańczykiem, przewodniczącym rady miasta:

Wojciech Kiliańczyk: W związku z tym zadajmy pytanie, w jaki sposób mieszkańcy Rybnika będą otrzymywać ciepło ze strony spółek skarbu państwa i po prostu z sieci, dlatego że one też są w gestii spółek Skarbu Państwa. Wiemy o tym, że może nas jeszcze przez jakiś czas zabezpieczać elektrociepłownia Chwałowice, ale to tak jak z bardzo starym piecem, w każdym momencie może się zdarzyć sytuacja, że po prostu nie wytrzyma i nie będzie nas ogrzewać.

Radio 90: Panie Przewodniczący, jako samorządowcy czujecie się bezradni?

Wojciech Kiliańczyk: Czujemy się bezradni, ale też wkurzeni dlatego, że jeżeli podpisujemy umowę z kimś, kto reprezentuje spółkę Skarbu Państwa to chcemy, żeby z tych umów się wywiązywano. Zadajemy głośne pytanie, jak to będzie w przyszłości.

Jedna z kotłowni gazowych powstała obok ronda Chwałowickiego, druga obok szpitala w Orzepowicach. To jak twierdzi Łukasz Kłosek radny Miasta Rybnika oznacza ryzyko, że Rybnik będzie ogrzany w połowie:

Łukasz Kłosek: Na dziś Rybnik będzie mógł być ogrzewany w 50%, bo drugie 50%, które miałyby gwarantować pozostałe kotłownie, tych inwestycji nie ma i te inwestycje najprawdopodobniej do końca bieżącego roku nie powstaną, a takie były obietnice ze strony spółki Skarbu Państwa. To oznacza wielkie zagrożenie.

Czy faktycznie Rybnik zostanie pozbawiony dostaw ciepła? O to Arkadiusz Żabka pytał prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę porannego gościa Radia 90:

Piotr Kuczera: Rzeczywiście tutaj jest w tej inwestycji- jak to mówi młodzież – pewna obsuwa. Dzisiaj miasto Rybnik jest ogrzewane z ciepłowni Chwałowice i tak będzie do końca roku. Rzecz ważna- mocy starczy, tzn. te dwie kotłownie gazowe, które zostaną oddane do użytku i nastąpi przełączenie na to źródło ciepła od 1 stycznia. One z taką uzupełniającą kotłownią olejową, która daje jakieś 10 mW, łącznie wytworzą energię o potencjale 60 mW, a to starczy do ogrzania miasta.

Całą poranna rozmowa z prezydentem Rybnika poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=GcRkFR8-yGw&t=45s

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj