Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy Zabytkowa Kopalnia Ignacy przejdzie pod skrzydła województwa?

Facebook Twitter

Rybnik przygotowuje uchwałę, która ma zawierać zapisy o wspólnym prowadzeniu działalności w zabytku. Z początkiem października br. miasto zwróciło się do Marszałka Województwa Śląskiego w sprawie dofinansowania bieżącej działalności placówki.

Kopalnia Ignacy

Efektem tych działań jest deklaracja woli rozpoczęcia rozmów o prowadzeniu kopalni jako wspólnej instytucji kultury Samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Rybnika. Stosowna umowa miałaby być podpisana na 5 lat.

Kopalnia Ignacy z dofinansowaniem marszałka?

Podjęte przez miasto starania o dofinansowanie uzasadnia ponadregionalny charakter działalności kopalni, związany z dokumentowaniem dziedzictwa przemysłowego na potrzeby turystyki. Obiekt jest na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH (European Route of Industrial Heritage), jest jedynym zabytkiem techniki z subregionu zachodniego województwa śląskiego wpisanym na tę prestiżową listę. Zabytkowa Kopalnia to unikatowe miejsce, gdzie można zobaczyć wieże szybowe, parowe maszyny wyciągowe, budynek nadszybia i sprężarkownię oraz wspiąć się na 46-metrową wieżę ciśnień.

W kopalnianym kompleksie zwiedzać można: wystawę stałą ”Wiek pary” w nadszybiu Szybu Kościuszko, maszynę parową w maszynowni Szybu Kościuszko, Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, czyli małe centrum nauki z marką Centrum Nauki Kopernik, maszynownię szybu Głowacki, industrialny plac zabaw oraz wieżę widokową, z tarasu której, z wysokości około 46 metrów, można podziwiać panoramę Rybnika, Radlina i Wodzisławia Śląskiego, a przy dobrej pogodzie zobaczyć pasma górskie Sudetów, Beskidów, a nawet Tatr.

Ten temat wróci w dzisiejszej porannej rozmowie w Radio 90. Gościem Arkadiusza Żabki będzie prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Początek rozmowy tuż po godzinie 8.00

Może Ciebie zainteresuje:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj